profil

„Jak kultura, historia i gospodarka Twojej dużej i małej ojczyzny mogą kształtować Europę?”

poleca 86% 102 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Unia Europejska Adam Mickiewicz bitwa pod Grunwaldem bitwa pod Grunwaldem


Moją małą ojczyzną jest Elbląg. Ma on już ponad 750lat i został założony przez Zakon Krzyżacki na terenie pogańskich Prus. Początki historii tego miasta sięgają XIII w. Ten wiek był okresem intensywnej zabudowy według wzorów Lubeckich. Pod koniec XIV wieku wśród miast pruskich narastało nie zadowolenie z powodu uzależnienia politycznego i gospodarczego od zakonu krzyżackiego. Elbląg był czołowym miastem, ale od początku XV w. jego pozycja była zagrożona przez rozwijający się Gdańsk. W 1410r. po wygranej bitwie „pod Grunwaldem” z Elbląga został wygnany zakon krzyżacki. A już 22 lipca przedstawiciele rady miasta złożyli na rynku w Dzierzgoniu hołd Władysławowi Jagielle. Mimo tego, iż pokój Toruński z 1411r. pozostawił Elbląg poza granicami państwa Polskiego to przez kilka miesięcy był jego częścią składową. To wydarzenie zaważyło na dziejach miasta w XV w. Jako jedno z najważniejszych miast ziem pruskich stanęło na czele opozycji antykrzyżackiej. Konflikt miast pruskich z Zakonem przerodził się w otwarte powstanie zbrojne. Podczas wojny trzynastoletniej Polski z Zakonem Krzyżackim, Elbląg należał do miast najbardziej wspomagających króla Polski. Elblążanie tak walczyli o względy Kazimierza Jagiellończyka, że zniszczyli zamek krzyżacki w mieście. W 1454r. został wydany akt przyjęcia ziemi Pruskich do Polski. Poddając się królowi polskiemu Elbląg na okres 318lat, aż do roku 1772, stał się częścią Rzeczypospolitej Polskiej. W tym czasie był on drugim co do wielkości portem polskim nas Bałtykiem. W XIX i X wieku w Elblągu bardzo dobrze rozwinął się handel.
Jak widać przez 100lat Elbląg był bardzo zróżnicowany kulturalnie. W dzisiejszych czasach temu miastu nie powodzi się tak dobrze jak kiedyś. Może ono przynieść wiele korzyści Europie, ponieważ jest dobrze położone. Gdyby zainwestować i wybudować port w Elblągu rozwinąłby się handel, jak w czasach świetności. To by dało pożytek Europie i Polsce. Dzięki temu można by tanio transportować towary z zachodu na wschód Europy i odwrotnie.
Natomiast moją dużo ojczyzną jest Polska. Jest to kraj położony w Europie środkowo – wschodniej. Na początku był to kraj pogański, który w 966r. przyjął chrzest. Pierwszym chrześcijańskim władcą Polski był Mieszko I. Stolica mieściła się w Gnieźnie, a teraz w Warszawie. W swojej historii Polska przeszła wiele wojen i bitew w obronie swojej kultury. Pierwszym ważnym wydarzeniem był zjazd w Gnieźnie, kiedy to cesarz Niemiec Otton III wręczył swoją włócznię następcy tronu Polskiego Bolesławowi Chrobremu, który następnie został pierwszym królem Polski. Najbardziej znaną bitwą była bitwa „pod Grunwaldem” w 1410r. z krzyżakami. To była decydująca bitwa w historii naszego kraju. Dwadzieścia lat później Szwecja próbowała podbić Polskę. I udało im się. Zniszczyli doszczętnie naszą ojczyznę, ale nie zniszczyli polaków. Nie tylko oni próbowali zniszczyć naszą kulturę. W 1683 r. zostaliśmy zaatakowani przez Turków. Król polski Jan III Sobieski pokonał ich w bitwie pod Wiedniem. Tym czynem uratował Polskę i całą Europę przed najeźdźcami. Tym czynem uzyskał uznanie papieża i władców innych krajów. W 1772r. trzy państwa Rosja, Austria i Prusy zjednoczyły się przeciwko Polsce i podbiły ją. W 1792r. Polska ustanowiła pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucje. Zaraz po tym nastąpił drugi i trzeci rozbiór Polski. Kraje te chciały zniszczyć polską kulturę i obyczaje. Polacy pomimo ostrych praw zaborców nie stracili swojej tożsamości. Ważny dla polski był Napoleon Bonaparte, dzięki któremu polska znów zaczęła istnieć na mapie Europy. W1914r. po zamachu w Sarajewie wybuchła I wojna światowa. Był to przełomowy czas nie tylko dla Europy, ale i dla całego świata. Po tej tragicznej wojnie Polska zaczęła istnieć jako nie zależne państwo. Po tym zdarzeniu Gabriel Narutowicz został pierwszym prezydentem. W czasie wojny zdarzył się „cud nad Wisłą”. Jest zaliczany do jednej z dwudziestu najważniejszych bitew świata.
Po pierwszej wojnie światowej polska straciła jedno z najważniejszych miast – Gdańsk, który stał się wolnym miastem. Gdy nasz kraj zaczął dochodzić do siebie w sąsiadujących Niemczech do władzy doszedł Adolf Hitler. W Europie zaczęło znowu wrzeć. 1 września 1939r. rozpoczęła się II wojna światowa. Zginęło w niej wiele ludzi. Polacy walczyli w Polsce, a także za granicami naszego państwa. Dobrym przykładem jest armia gen. Andersa walcząca we Włoszech, która podbiła wzgórze Monte Casino. Mimo że wojna dobiegła końca, nie był to koniec dla Polaków. Polska została zamknięta za tzw. żelazną kurtyną. W tym czasie utajniono fakty, takie jak zabójstwo polskich oficerów w Katyniu. Została narzucona cenzura obowiązująca media. Prawo było ostre. W kraju nie działo się najlepiej. W 1989r. dzięki polakom została zniesiona żelazna kurtyna i komunizm w Europie. Polska po tym akcie jest w ogromnych długach. Była bardzo zacofana gospodarczo wobec krajów z zachodu. Ważne było przystąpienie w latach dziewięćdziesiątych do NATO. Kolejne wydarzenie miało miejsce 1 maja 2004r. kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Do dziś Polska nie odzyskała jeszcze sprawności gospodarczej, ale jest to kraj z przyszłością. Wiele tych wydarzeń historycznych miało wpływ na Europę. Gdyby nie Polska nie wiadomo jak wyglądałby nasz kontynent.
Przez wiele lat istnienia, państwo Polskie wpływało na ukształtowanie dzisiejszej Europy. Teraz po przystąpieniu do Unii Europejskiej, możemy rozwinąć skrzydła i pomóc w kształtowaniu lepszego świata. Moja duża ojczyzna to kraj wielkich możliwości dzięki dobremu położeniu geograficznemu. Mamy dobry dostęp do krajów na wschodzie, zachodzie, północy i południu Europy. Polska łączy kraje wspólnoty z krajami z poza Unii. Gdyby wybudować dobrą dużą sieć autostrad, można by w ten sposób szybko i łatwo poruszać się po kraju. Sprowadziłoby to inwestorów z za granicy. Można by także wybudować więcej portów, lotnisk, fabryk unowocześnić kopalnie i koleje. Przez Polskę przewożono by mnóstwo towarów z zachodu na wschód i odwrotnie. Eksportowano by więcej towarów własnych. Pomogłoby to nie tylko Polsce, ale i Europie. Mamy bogatą kulturę, którą możemy się dzielić z innymi krajami. Mamy swoje potrawy i tańce. Na losy Europy wpłynęli wybitni artyści, pisarze, poeci, naukowcy tacy jak Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Jan Kochanowski, Wiesława Szymborska, Fryderyk Szopen, Władysław Szpilman. A także na losy świata Mikołaj Kopernik, który ruszył ziemię, a zatrzymał słońce, oraz Maria Cury – Skłodowska. I wiele innych …

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 6 minut