Przydatność 35%

Wady i zalety życia na wsi

Autor:

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Jak wszystko inne, także życie na wsi ma swoje wady oraz zalety. Ludzie myśląc o życiu wiejskim zazwyczaj postrzegają tylko złe strony, jakie niesie to życie, pomijając te dobre. W tej rozprawce postaram się opisać wszystkie cechy życia wiejskiego.
W tekście Stefana Źeromskiego pt. ”Siłaczka” możemy zaobserwować kilka cech życia wiejskiego. Wieś przedstawiona w „Siłaczce” jest „odsunięta” od cywilizowanego świata. Brakuje tam telefonu, ludzie nie są w stanie się skontaktować ze sobą w szybki sposób. W tekście Żeromskiego brakuje także opieki medycznej, w wyniku, czego umiera główna bohaterka.
W powieści Georga Orwell’a pt. ”Zwierzęcy folwark” możemy zobaczyć ile trudu trzeba włożyć w prowadzenie swego gospodarstwa. Musimy dbać o zwierzęta i utrzymywać je w jak najlepszym zdrowiu. Nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek niedopatrzenie, gdyż może ono nas wiele kosztować. Gospodarstwo zabiera nam mnóstwo czasu, musimy liczyć się z tym, że mieszkając na wsi możemy nie mieć „czasu wolnego”. Musimy brać także pod uwagę to, że możemy znaleźć się w podobnej sytuacji, co główna bohaterka „Siłaczki” Stefana Żeromskiego. Możemy wywnioskować, że wady życia wiejskiego to życie w odosobnieniu i ogrom pracy, który musimy włożyć, aby utrzymać nasze gospodarstwo.
W średniowieczu szlachta i mieszczaństwo dzieliły ogromne granice. Szlachta była bogata, mogła sobie pozwolić na godne życie, natomiast mieszczaństwo żyło w biedzie, starając się przetrwać. Dziś ludzie z miasta są szlachta; maja dobre warunki do życia, środki transportu oraz inne rzeczy na miejscu, natomiast ludzie ze wsi musza sobie radzić bez tramwaju, autobusów i innych udogodnień.
W "Dziadach" Adama Mickiewicza możemy zauważyć ze ludzie mieszkający na danej wsi, tworzą wspólnotę ludzi. Pomagają sobie w potrzebie oraz tworzą swoje właśnie zwyczaje i prawa.
Wiejskie życie niesie ze sobą także poczucie wspólnoty
międzyludzkiej. Możemy liczyć na pomoc innych i nie czuć się bez wartościowym, pomagając tworzyć zwyczaje, kulturę i prawa.
Jedna z dobrych cech życia wiejskiego jest możliwość odpoczynku od zgiełku w miastach. Wyjeżdżając na wieś możemy spędzić miłe chwile na łonie natury, relaksując się. W książkach często spotykamy się z historiami, w których dzieci zostają wysyłane na wieś do dziadków, aby odpoczęły. Bohaterowie takich książek przeżywają niesamowita przygodę, poznają uroki i smutki życia wiejskiego. Uczą się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach jak przetrwać w tym trudnym świecie. Takie umiejętności są bardzo przydatne w dzisiejszym świecie, który pełny jest „pułapek” i nieprzyjemnych niespodzianek.
Podsumowując, życie na wsi ma swoje wady i zalety. Według mnie miło jest oderwać się od rzeczywistości i spędzić wolny czas na wsi. Lecz dla niektórych ludzi zrezygnowanie z pewnych udogodnień jest strasznie trudne i nie potrafią oni żyć na wsi. Człowiek z miasta, który przeprowadził się na wies będzie miał problemy z przyzwyczajeniem się do wiejskiego życia, lecz po krótkim czasie nie będzie chciał wrócić do miasta, pokocha wieś i jej uroki.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 183
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy