Przydatność 80%

Wpływ i działanie alkoholu na organizm człowieka

Autor: Marcin8890

REFERAT; NEGATYWNE DZIAŁANIE NIEKTÓRYCH SUBSTANCJI NA ORGANIZM CZŁOWIEKA


Człowiek spotyka się na co dzień z wieloma rodzajami substancji które mogą przynosić korzyści dla naszego organizmu, lecz także go niszczyć, dlatego chciałbym teraz przedstawić złe strony działania tych substancji na organizm człowieka.

ALKOHOL;

Różne napoje alkoholowe zawierają tę samą substancję chemiczną- alkohol etylowy czyli etanol o wzorze C2H5OH
Etanol jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, rozcieńczony wpływa na pracę uczuć, sposób myślenia. Powoduje ograniczenie zdolności do prawidłowej oceny sytuacji i zadań życiowych, upośledza koordynację ruchów oraz kontrolę zachowania. Osoby nietrzeźwe robią rzeczy, których później żałują, uszkadzają swoje zdrowie i życie osobiste, sprawiają cierpienia swoim najbliższym.
Picie za dużo i za często uszkadza różne części organizmu.
MÓZG- uszkodzenie naczyń krwionośnych prowadzące do wylewów; niszczenie komórek nerwowych w korze mózgowej prowadzące do obniżenia sprawności umysłowej i zaburzeń psychicznych.
WĄTROBA- stłuszczenie i stany zapalne wątroby, marskość wątroby uszkodzenie regulacji poziomu cukru we krwi.
SERCE- arytmia, nadciśnienie, niewydolność krążenia, uszkodzenia mięśnia sercowego oraz przeszkody w dojrzewaniu krwinek czerwonych niezbędnych do odżywiania organizmu tlenem.
PRZEWÓD POKARMOWY- nieżyty przełyku, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Stany zapalne trzustki, uszkodzenia wchłaniania pokarmu w jelitach.
INNE SYSTEMY BIOLOGICZNE- uszkodzenie zdolności obronnych wobec chorób- zwiększona podatność na choroby. Niedożywienie i deficyty witamin, obniżenie potencji męskiej, bezpłodność lub uszkodzenie płodu.
Gdy ktoś dużo i często pije zaczyna przyzwyczajać się do nałogowego regulowania swych uczuć. Ponieważ alkohol jest środkiem uśmierzającym, najmocniej działa gdy łagodzi przykre stany. Chemiczne uśmierzanie przykrych uczuć tworzy uzależnienie i obniża odporność na cierpienie. Człowiek uczy się, że można przy pomocy alkoholu cierpienie przekształcać w specyficzny rodzaj stanu przyjemnej ulgi. Dlatego dolegliwości fizyczne i psychiczne zamiast odstręczać go od alkoholu skłaniają go do dalszego picia.
Gdy człowiek przerywa dłuższe picie lub zmniejsza ilość wypijanego alkoholu pojawiają się bardzo przykre objawy- niepokój i drażliwość, dreszcze i drażnienie kończyn, skurcze mięśniowe, poty, nudności, a nawet zaburzenia świadomości majaczenia.
W miarę upływu czasu bez alkoholu pojawią się nieprzyjemne doznana podobne do głodu i wewnętrznego przymusu wypicia, połączonego z poczuciem paniki i obawą, że się nie wytrzyma długo bez alkoholu.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 133
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie