Przydatność 55%

Budowa układu rozrodczego kobiety

Autor: mackingus

Jajniki mają kształt i wielkość migdałów i umieszczone są w dolnej części jamy brzusznej otrzewnej. Są zbudowane z warstwy zewnętrznej korowej utworzonej przez pęcherzyki jajnikowe. Na powierzchni czynnych jajników spotkać można również rozwijający się pęcherzyk (niebieski) tzw. Pęcherzyk Graafa. W cyklu jajnikowym zastępuje go ciałko żółte. Ciałko żółte zastępowane jest przez ciałko białawe. Pod korą znajduje się warstwa rdzeniowa zbudowana z tkanki łącznej i wyposażone w naczynia krwionośne i nerwowe. Jako gruczoł endokrynowy jajniki produkują estrogeny (estradiol)- wytworzony przez pęcherzyk Graafa oraz progesteron – przez ciałko żółte, zaś jako gruczoł egzokrynowy produkują komórkę jajową.
Jajowody – nie stykają się bezpośrednio z jajnikami, koniec jajnikowy jajowodu ma postać lejka zakończonego strzępkami; ruchy których powodują zawirowania wciągające komórkę jajową. Wnętrze wysłane są nabłonkiem migawkowym którego ruchy rzęsek umożliwiają przemieszczanie się komórki jajowej. W ścianie jajowodów znajduje się też mięśniówka gładka pozwalająca się kurczyć im. Jajowody uchodzą do macicy.
Macica jest wielkości zaciśniętej pięści i kształcie gruszki zwróconej węższą częścią ku dołowi. Składa się ona z części szerszej czyli trzonu i węższej dolnej czyli szyjki. Wysłana jest śluzówką (endometrium) o grubości zmieniającej się w cyklu miesiączkowym i złuszczającej jeśli nie dojdzie do zapłodnienia oraz wydalanej z krwią miesiączkową.
Pochwa – znajduje się poniżej macicy. Zaopatrzona jest w liczne poprzeczne bruzdy ( dla podniecenia). Śluzówka pochwy nie ma własnych gruczołów ale jest bogato unaczyniona i podczas podniecenia z naczyn tych przesącza się duża ilośc specyficznego płynu. Wejście do pochwy przysłonięte jest błona dziewiczą (hymen) która ulega defloracji. Zewnętrzne narządy płciowe żeńskie to srom. Srom składa się z warg sromowych mniejszych które łączą się gdzie występuje łechtaczka. Łechtaczka traktowana jest jako homolog prącia, gdyż posiadając ciałka jamiste również ulega erekcji. Wargi sromowe mniejsze otoczone są wargami sromowymi większymi które ku przodowi schodzą się na wzgórku łonowym porośniętym włosami.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 82
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie