profil

Klonowanie

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-03
poleca 85% 309 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Klonowanie to proces tworzenia organizmów mających taką samą informację genetyczną jak dawca.

Klonowanie ludzi to tworzenie genetycznie identycznej kopii jednostki ludzkiej, lub w drugim znaczeniu, hodowanie wybranych tkanek ludzkich z pojedynczych komórek. Termin klonowanie odnosi się w tym kontekście tylko do sztucznego powielania ludzi. Z technicznego punktu widzenia, naturalnie urodzone bliźnięta jednojajowe, są klonami, można więc powiedzieć, że już obecnie ludzkość w ok. 1.5-3% składa się z klonów.



Argumenty ZA

- byłoby jednym ze sposobów walki z niepłodnością

- pozwoliłoby parom na potomstwo bez chorób dziedzicznych

- pozwoliłoby rodzicom posiadanie bliźniaka utraconego dziecka

- klonowanie ludzi umożliwiłoby kopiowanie osób wybitnych

- klonowanie i badania nad klonowaniem umożliwiłyby rozwój nauki szczególnie dotyczącej rozwoju człowieka i technik genetycznych

- byłoby wyrazem wolności prokreacyjnej

- bliźniaki jednojajowe to tak naprawdę swoje klony
- byłoby pomocne przy wielu chorobach np. klonowanie niektórych genów


Argumenty PRZECIW

- naruszałoby prawo do posiadania niepowtarzalnej tożsamości

- pomniejszyłoby wartość osoby i poszanowanie dla ludzkiego życia

- mogłoby być wykorzystane dla korzyści finansowych

- mogłoby być wykorzystane w celach militarnych

- umniejszałoby znaczenie ludzkiej prokreacji

- wykorzystywałoby tylko niektóre biologiczne zdolności rozrodcze kobiet (komórka jajowa, macica)

- prowadziłoby do zerwania więzi między rodzicami, a dziećmi i zaburzałoby relacje pokrewieństwa

- prowadziłoby do posiadania totalnej władzy nad życiem innych byłoby tworzeniem "kopii" istniejących osób, co utrudniałoby uzyskanie własnej tożsamości klonów i byłoby źródłem ich cierpienia

Chronologia postępu w klonowaniu zwierząt
(1938) Hans Spemann zaproponował wykorzystanie transferu jądrowego w celu sklonowania organizmu. Pomysł pochodzi z rozważań nad sposobem eksperymentalnego rozstrzygnięcia kontrowersji, czy w procesie różnicowania następuje utrata materiału genetycznego. Gdyby następowała, klonowanie byłoby niemożliwe.
- żaba Rana pipiens (1952) Robert Briggs i Thomas King. Mieli trudności z uzyskaniem klonów. Doszli do błędnej konkluzji, że następuje utrata materiału genetycznego.
- żaba Xenopus laevis (1958, 1962) John B. Gurdon odniósł sukces. Przez wiele lat jednak jego wynik był kwestionowany, zwłaszcza w świetle nieudanych prób klonowania ssaków. Gurdon wielokrotnie udoskonalał eksperyment, by odpowiedzieć na kolejne zarzuty.
- karp: (1963)
- owca: (1996) pierwszy sklonowany ssak: Owca Dolly
- małpa (Rezus): (samica, styczeń 2000)
- mysz: (1998) Wakayama i Yanagimachi. W 2002 roku Hochedlinger i Jaenisch sklonowali myszy z limfocytów T. Powszechnie uważa się to za najsilniejszy dowód, że klonowanie jest możliwe z komórek zróżnicowanych.
- świnia: (5 prosiaków z jednej świni, Szkocja - 2000)
- bawół: (samiec, styczeń 2001)
- krowa: Alpha and Beta (samica, 2001)
- kot: CopyCat "CC" (samica, jesień 2001)
- królik: (marzec-kwiecień, 2003) we Francji i Korei Południowej.
- muł: Idaho Gem (samiec, maj 2003) i Utah Pioneer (samiec, lipiec 2003)
- jeleń: Dewey (2003)
- koń: Prometea (samica, 2003)
- szczur: Ralph (samiec, 2003)
- muszki owocowe (2004)
- człowiek (2004) grupa Shin Yong Moona. Otrzymano komórki macierzyste.
- pies: Snuppy (kwiecień 2005)

Ciekawe przypadki
Głuchota na zamówienie
W USA w kwietniu 2002 urodziło się dwoje dzieci. Niesłysząca para postanowiła mieć dzieci. Postarali się o nasienie osoby, w rodzinie której głuchota była dziedziczna. W efekcie obydwoje dzieci urodziło się głuchych.

Dziecko-lekarstwo
W 2000 roku urodził się chłopczyk. Jego siostra cierpiała na dziedziczną formę ciężkiej anemii. Ratunkiem mógłby być jedynie przeszczep szpiku kostnego od bardzo podobnego dawcy. Rodzice postanowili, że będzie nim kolejne dziecko. W wyniku zapłodnienia w próbówce wyselekcjonowano dziecko o odpowiedniej kombinacji genów. Przy porodzie z krwi pępowinowej pobrano komórki, które uratowały życie siostry.

Nieboszczyk ojcem
w 1995 po śpiączce zmarł mąż Diane Blood lecz wcześniej pobrano od niego nasienie. Po batalii prawnej Brytyjce pozwolona na zabieg inseminacji zamrożoną spermą męża. W efekcie w 1998 i 2002 urodziło się dwoje dzieci. Problem nie dotyczy klonowania, ale jest związany z regulacją kreacji życia.

Króliko-człowiek
W Chinach uzyskano już komórki macierzyste z mieszańcowych embrionów powstałych z połączenia komórek ludzkich i króliczych. New Scientist ubolewa, że tego typu badania w USA i Anglii są hamowane przez skrupuły etyczne.

Sekty i klonowanie
Sekta realian, wierząca, że pochodzimy od elohimów-UFO, odprawiająca w parkach rytuały nago, wierzy, że nieśmiertelność polega na klonowaniu. W 1997 członkowie sekty założyli w Korei Laboratorium Clonidad Korea, gdzie w maju 2002 sklonowano i umieszczono w łonie kobiety embrion ludzki. W styczniu 2003 podano, że dziecko się urodziło. Naukowcy mieli jednak wątpliwości, czy jest to prawda. Informacja okazała się kłamstwem. W maju 2003 udowodniono, że w najbliższym czasie sklonowanie człowieka nie jest możliwe, gdyż nie potrafimy zapobiegać chaosowi materiału genetycznemu w komórce. Zapładniane embriony giną najpóźniej w czasie 4 podziału.

Czy klon ma duszę?
Jest świadomy (ma taką możliwość, nawet jeśli jest upośledzony), jest człowiekiem, jest żywy, ma osobny byt, historię, charakter wynikający z okoliczności. Ma ten sam materiał genetyczny ale nie jest taki sam. Jest jedynym niepowtarzalnym człowiekiem.

Rodzaje zabiegów a posiadanie duszy
sklonowana skóra - NIE
wątroba wyhodowana z komórek macierzystych - NIE
wyhodowana część mózgu - NIE
wyhodowany mózg - NIE
żyjący mózg wypreparowany z człowieka (z zachowaną samoświadomością) - TAK
wyhodowany mózg z rdzeniem kręgowym - NIE
wyhodowany mózg z podpiętymi czujnikami wszystkich zmysłów - NIE
program w pełni symulujący człowieka, w szczególności mózg, zmysły a także środowisko i jego interakcje - program na pytanie "kim jesteś?" świadomie odpowiadałby "człowiekiem" - NIE
wyhodowany człowiek ale bez samoświadomości - TAK
w pełni sklonowany człowiek - TAK

Klonowanie, a prawo
Aktualnie w większości krajów wysoko uprzemysłowionych istnieje zakaz prowadzenia badań nad klonowaniem ludzi w celu ich powielania, zezwalają one jednak, w mniejszym lub większym stopniu na badania z klonowaniem tkanek i embrionów ludzkich w celach medycznych.

Eugenika – na jej podstawie decyduje się, czy dana jednostka powinna żyć, jako spełniająca standardy.

Twórcą eugeniki był Francis Galton (1822-1911), kuzyn Karola Darwina. Badał on możliwość zmiany cech poprzez odpowiednie działania - np. dobór osobników o odpowiednich cechach, a sterylizację niekorzystnych. W historii eugenikę - czyli wpływanie na jakość urodzonych osób - wykorzystywano w wielu krajach. Najsilniej w hitlerowskich Niemczech, poprzez sterylizację i eliminację osób niepożądanych - chorych psychicznie, kryminalistów, mniejszości narodowych itp.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (3) Brak komentarzy

Bardzo dobra praca. Polecam.

swietna praca! polecam! dziekiiii :)))

cool praca. Własnie potrzebne mi były argumenty za i przeciw. Dzięki

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 6 minut