profil

Pęcherz pławny u ryby, czyli co ryba musi zrobić aby zmienić głębokość zanurzenie.

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-18
poleca 85% 2157 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aby powiedzieć co ryba musi zrobić aby zmienić głębokość zanurzenia, trzeba zanurzyć się w anatomię ryb. Większość ryb posiada narząd którym może regulować głębokość pływania, jest to PĘCHERZ PŁAWNY.

Jest to wewnętrzny narząd hydrostatyczny, służący do modyfikacji ciężaru właściwego u ryb; tworzy się w rozwoju embrionalnym jako uwypuklenie przełyku. Pęcherz pławny modyfikuje ciężar tylko w wodzie, nabierając mieszaniny lżejszych od tlenu gazów. Pęcherz pławny z przełykiem łączy się za pomocą specjalnego przewodu powietrznego. U niektórych ryb, tzw. otwartopęcherzowych pozostaje drożny przez całe życie - zawartość gazu w p.p. regulowana jest wówczas za pomocą tego przewodu. U innych ryb, tzw. zamkniętopęcherzowych, przewód powietrzny zarasta, oddzielając p.p. od przełyku - zawartość gazu regulują specjalne urządzenia, służące do wydalania nadmiaru gazu do układu krwionośnego (m.in. gruczoły gazowe).

Pęcherz Pławny połączony jest ze zmysłem słuchu i równowagi (błędnik ucha wewn.), reagującym na wahania ciśnienia, stąd niektóre gat. ryb (np. piskorzowate) traktowane są w Japonii jako naturalne barometry (każda zmiana ciśn. wywołuje zmiany w ich zachowaniu się). U niektórych gat. ryb pęcherz pławny odgrywa rolę w przekazywaniu dźwięków (po utracie p.p. ryby te przestają słyszeć), u ryb dwudysznych stanowi również dodatkowy narząd oddychania; lokalnie spożywany; służy także do wyrobu kleju. Więc mamy już omówione jaki narząd odpowiedzialny jest za kontrolę zanurzenia.

Teraz czas omówić jak on działa. Zasada jest bardzo prosta gdy ryba chce się unieść nabiera mieszaninę gazów w pęcherz pławny i unosi się, dzieje się tak, ponieważ ryba zmienia swoją wagę (na mniejszą), gdyż mieszanina gazów jest lżejsza od wody, więc unosi się. I podobnie jest, gdy ryba chce zanurzyć się, z tą różnicą, że w tym wypadku ryba pozbywa się lekkiej mieszaniny gazów, którą miała w pęcherzu pławnym. Gdy ryba opróżnia ten narząd, znowu zmienia swoją wagę z tą różnicą, że teraz na większą. Ale pęcherz pławny nie służy tylko do regulacji zanurzenia, jego rolą jest też utrzymywanie głębokości, ponieważ jak wiecie w wodzie ciśnienie nie jest stałe, więc przy zmianie ciśnienia ryba uniesie się lub zanurzy bardziej, więc przy zmianie ciśnienia ryba może też napełnić lub opróżnić (zależne od tego jak zmieni się ciśnienie) p.p. aby zachować swoje zanurzenie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty