profil

Metoda badania wytrzymałości metali na zginanie

poleca 84% 2782 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Metoda badania wytrzymałości metali na zginanie


Próba statyczna badania wytrzymałości na zginanie



Próba ta jest wykonywana w celu wyznaczenia umownej wytrzymałości na zginanie oraz określenie strzałki ugięcia. Wytrzymałością na zginanie, według Polskich Norm, zwiemy umowne naprężenie, odpowiadające maksymalnej sile obciążającej, uzyskanej w czasie przeprowadzania próby statycznej zginania.
Strzałką ugięcia jest przesunięcie przekroju poprzecznego próbki, zgodnie z kierunkiem siły obciążającej, odpowiadające jej największej wartości.
Próbę zginania przeprowadza się najczęściej na uniwersalnych maszynach wytrzymałościowych.
Aby przeprowadzić próbę zginania ustawiamy próbkę na przesuwnych podporach, które ustawiamy na odpowiednią odległość i unieruchamiamy w prowadnicach maszyny wytrzymałościowej Wielkość odstępu między podporami powinna być większa niż dziesięciokrotna średnica próbki. Podpory, tak jak i główka naciskowa powinny być zaokrąglone promieniowo w miejscach styku z próbką.
Jako próbkę z reguły używamy pręta o przekroju kołowym. Umowną wytrzymałość próbki o przekroju kołowym wyznacza się ze wzoru:

Rg=Mg /Wg =8Pg l0 /pi d*d*d

Gdzie: Mg – maksymalny moment zginający, równy:

Mg=Pgl0/4
Wg – wskaźnik pełnego przekroju kołowego na zginanie, równy:

Wg=pi d*d*d/32
Pg – największa siła zginająca uzyskana w czasie próby zginania, przy której nastąpiło zniszczenie próbki, w Kg
l0 – rostok pomiarowa próbki, równa rostokątn podpór w mm,
d0 – pierwotna średnica próbki w mm.
W przypadku gdy przekrój próbki nie jest kołowy tylko prostokątny, to wskaźnik pełnego przekroju rostokątnego na zginanie Wg wynosi:

Wg=h*h*b/6
gdzie: h – wysokość prostokątnego przekroju próbki
b – szerokość próbki.
Podane wyżej wzory dotyczą w zasadzie próbek z materiałów kruchych a dla innych materiałów mają tylko charakter orientacyjny.
Potrzebną do obliczeń wartość Pg odczytujemy z wykresu przebiegu badania wytrzymałości na zginanie
Opis próby wytrzymałości dal próbek kruchym kończy się z momentem ich złamania, co nie zawsze występuje w próbkach sprężysto - plastycznych.
Strzałkę ugięcia fg w mm pod obciążeniem Pg mierzymy za pomocą dodatkowo zamontowanych do maszyny wytrzymałościowej przyrządów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty