profil

Dwutlenek węgla

Ostatnia aktualizacja: 2020-05-25
poleca 83% 3188 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Fotosynteza

Dwutlenek Węgla
1. Dwutlenek węgla jako składnik powietrza.
2. Badanie właściwości CO2.
3. Występowanie dwutlenku węgla w przyrodzie.
4. Rola CO2 w przyrodzie (fotosynteza, efekt cieplarniany)
5. Wykrywanie dwutlenku węgla za pomocą wody wapiennej (Doświadczenie 7.)

1. Dwutlenku węgla w powietrzu jest mało. Ilość w składzie powietrza jest określana na 0,033 % lecz obecnie szacuje się go na 0,04 %. Niewielkie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu jest naturalne, lecz zbyt duże stężenie CO2, we wdychanym przez człowieka powietrzu może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Przy stężeniu CO2, na poziomie:

- l,5% wdychanie powietrza przez dłuższy czas powoduje łagodny stres metaboliczny (przyspieszenie oddechu, zaburzenie kwasowo-zasadowej równowagi w krwi).
- 7-10% powoduje utratę przytomności w ciągu kilku minut.
Uważa się, że stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach zamkniętych powinno być niższe niż 0,5 procent.

2. Właściwości dwutlenku węgla:
Jest bezbarwny, dobrze rozpuszczalny w wodzie, pozbawiony zapachu, sublimuje w temp. –78 C, łatwo ulega skraplaniu, cięższy od powietrza, jego gęstość to 1,98 g/dm3.Jego stan skupienia to gazowy. Dwutlenek węgla nie przewodzi ciepła ani prądu. W porównaniu do CO jest on nietrujący, lecz może spowodować duszności gdy jest go zbyt dużo w powietrzu.

3. Występowanie dwutlenku węgla w przyrodzie:
Dwutlenek węgla występuje powietrzu, a także w naturalnych wodach źródlanych.
Służy on do wypełniania gaśnic, sporządzania napojów gazowanych, w cukrownictwie, w chłodnictwie jako tzw. Suchy lód (stała substancja o temp. -78C). W przyrodzie dwutlenek węgla jest w atmosferze ziemskiej, a także w wydychanym przez nas powietrzu.

4. Rola CO2 w przyrodzie (fotosynteza, efekt cieplarniany)

Fotosynteza:
W przebiegu fotosyntezy wyróżnia się dwie fazy: fazę jasną (energia słoneczna pochłaniana jest przez chlorofil) i fazę ciemną (wbudowanie CO2 do związków organicznych i powstanie glukozy)
Głównym miejscem fotosyntezy u roślin naczyniowych są liście lecz także zielone łodygi i inne zielone części rośliny.
Fotosynteza stanowi podstawę życia na Ziemi dostarczając tlenu i ogromnych ilości związków organicznych. Fotosynteza odbywa się na lądach i w wodach, a jej intensywność zależy od natężenia światła, zawartości dwutlenku węgla i zaopatrzenia w wodę, a także temperatury otoczenia.

Efekt cieplarniany:
Jest to podwyższenie temperatury powierzchni Ziemi spowodowane istnieniem atmosfery ziemskiej. Atmosfera przepuszcza do powierzchni Ziemi znaczną część promieniowania słonecznego, a zatrzymuje znaczną część promieniowania wysyłanego przez powierzchnię Ziemi.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty