Przydatność 85%

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta bohaterów "Zemsty".

Autor: NaSzToLaTka

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek byli sąsiadami. Każdy z nich zamieszkiwał połowę starego zamku na prowincji, jednak od lat toczyli spór o dziórę w murze.
Cześnik nie miał żony, był starym kawalerem. Jego tytuł oznaczał osobę, która podawała jedzenie na królewski stół. Udawał zamożnego, dzięki majątkowi Klary, której był opiekunem. Był człowiekiem w podeszłym wieku i cierpiał na starcze dolegliwości. Rejent natomiast był zamożnym szlachcicem-byłym urzędnikiem sądowym. Był wdowcem, ojcem Wacława i również człowiekiem w podeszłym wieku.
Nazwisko Cześnika pochodzi od łacińskiego słowa raptus czyli gwałtowny. Była to charakterystyczna cecha tego bohatera. Często się denerwował i był wybuchowy. Gotów był rąbać szablą każdego, kto stanie mu na drodze-oznacza to, że był cholerykiem. Rejent natomiast z pozoru flegmatyk nigdy nie tracił panowania nad sobą. Był w ruchach i gestach powściągliwy, pełen pokory, pobożności i uniżoności.
Bohaterowie różnią się od siebie także sposobem mówienia. Cześnik używał bardzo prymitywnego języka. Mówił dużo i szybko, często nie zastanawiając się nad konsekwencjami swojego zachowania. Jego ulubionym powiedzenie to :”Mocium panie”. Rejent natomiast mówił cicho i powoli, używał wiele fałszywie brzmiących zdrobnień. Jego ulubionym powiedzeniem było :”Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba”, ale przytaczał je tylko wtedy, gdy wszystko działo się po jego myśli.
Cześnik był osobą zawziętą i mściwą. Koniecznie chciał zrobić na złość Rejentowi. Posługiwał się podstępem. Był wyrachowany i pewny siebie. Jego słabością były kobiety, był w stosunku do nich nieśmiały. Rejent natomiast był człowiekiem bezwzględnym i okrutnym. Zmuszał swojego syna Wacława do ślubu z Podstoliną, chociaż wiedział że on kocha Klarę. Postępował bez skrupułów. Był obłudny, fałszywy i dwulicowy. Kierował się mściwością i zawziętością.
Charakteryzują ich również wspólne cechy. Są nimi porywczość i upór. Byli także pieniaczami oraz awanturnikami-kłócili się o byle co.
Po przeczytaniu lektury o wiele bardziej polubiłam Cześnika, ponieważ pomimo swoich wad posiadał także ważne zalety. Znał i zachowywał staropolskie obyczaje, szanował obyczaje szlacheckie, brał udział w Konfederacji Barskiej, co oznacza, że był patriotą. Był osobą honorową i wesołą. To z pewnością z nim wolałabym się spotkać;)

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 458
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy