profil

Bracia Lumiere

poleca 84% 2908 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ludwik Lumiere (1864-1948) i August Lumiere (1862-1954) wynalazcy kinematografu. Dwaj synowie fabrykanta artykułów fotograficznych w Lyonie.
Mamy rok 1894, Ludwik i August uczestniczą w pokazie kineskopu Edisona następnie podejmują się pracy nad jego udoskonaleniem.
13 II 1895 opatentowali kinematograf i kamerę, oparte na skokowym przesuwie taśmy za pomocą chwytaka umożliwiającego utrzymanie tempa projekcji.
Pierwszy film pt. ,,Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie” trwał dwie minuty.
W Paryżu 28 XII 1895 odbył się pierwszy pokaz publiczny płatny, od którego liczy się historię kina. Pokazywane filmy to ,,Wyjście robotników z fabryki ” ,, Przyjazd pociągu ” ,, Kąpiel w morzu ” ,, Śniadanie dziecka ” ,, Oblany ogrodnik”. Wpływ z pierwszego przedstawienia wyniósł trzydzieści trzy franki, trzy tygodnie później dzienny utarg sięgał 2500 franków. Jeden seans trwał ok. 20 min. Pokazywano 10 filmów. W Polsce pierwszy pokaz odbył się 14 XI 1896 roku w teatrze Miejskim (dziś teatr im. Jana Słowackiego) w Krakowie.
Pierwsi widzowie różnie reagowali na film ,,Przejazd pociągu” film ten pokazywał zbliżającą się lokomotywę. Nie którzy uciekali z sali kinowej lub słychać było piski przerażenia.
Początkowo filmy realizował sam Ludwik Lumiere, od 1896 zatrudnił operatorów E.Promio i F.Mesguiche dokonujących zdjęć w różnych krajach świata. Około roku 1900 L.Lumiere wycofał się z produkcji filmów i poświęcił się produkcji papierów fotograficznych, aparatów i taśmy filmowej.
Partnerem dla literatury stał się film, którego dzieje należy podzielić na dwa etapy:
I Rozwój filmu niemego
II rozwój filmu dźwiękowego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta