profil

Powstanie państwa Mieszka I

poleca 85% 1428 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Mieszko I Chrzest polski bitwa pod Cedynią

Powstanie państwa, było możliwe dzięki jego dobrej polityce. Aż do połowy X w. plemienne państewko Polan, oddzielone od sąsiadów pasmem puszcz i bagien nie było przedmiotem zainteresowania ani kronikarzy, anie misjonarzy. Sytuacje zmieniła szybka ekspansja terytorialna Piastów, prowadzona m.in. przy pomocy drużyn normańskich. Przed 965r. Mieszko I opanował całą Wielkopolskę, Mazowsze, ziemię Lędzian. Poważnym wspólzawodnikiem w jednoczeniu plemion zachodniosłowiańskich, bylo panstwo czeskie. także panowie sascy podjęli i realizowali ekspansję państwa niemieckiego. Mieszko swoje rządy rozpoczął od prób zdobycia Pomorza Zachodniego. Natrafił tam na opór miejscowej ludności Wolina i margrabiów niemieckich ("związek wielecki"). W roku 964 graf Wichman wystąpił przeciwko Mieszkowi I, zadając klęskę jego wojskom. mieszko postanowił szukać sojusznika w cesarstwie oraz Czechach.
Zawarcie ukladu z Czechami, który przypieczętowało małżeństwo z Dabrówką, córką księcia czeskiego Boleslawa, zawarte w 965r., przyczynilo się do rozbicia groznego dla Polski sojuszu czesko-wieleckiego i ulatwilo podbój Pomorza zachodniego.(znaczące zwycięstwo pod Cedynią w 972r.)
z kolei dzięki poparciu cesarzowej Teofano, Mieszko I podjal działania na południu kraju i zajął ziemie sandomierską, a następnie znajdujace się pod czeskimi rzadami Małopolskę(989) oraz Śląsk(990). Wystawiony u schylku życia księcia dokument, opddajacy kraj w opieke Stolicy Apostolskiej(tzw. Dagome Iudex) zawierał opis państwa gnieznienskiego.
żeby jednak do tego doszlo Mieszko musiał przyjąć chrzest.
Stało się to rok po ślubie z księżniczką czeską- w 966r. Do kraju księcia przybyl ustanowiony przez papieza biskup misyjny Jordan.Siedzibą biskupstwa został najprawdopodobniej Poznań. To wydarzenie stało się początkiem chrystianizacji całej ludności. Ustanowienie biskupstwa bylo wielkim sukcesem Mieszka I- biskup Jordan podlegal bezpośrednio papieżowi, co oznaczało niezależnośc od niemieckich matropolii kościelnych. Chrzest umożliwił Mieszkowi wejście do wspólnoty władców chrześcijańskich i umocnił jego pozycję na arenie międzynarodowej.
Opis granic państwa gnieżnieńskiego znamy właśnie dzięki dokumentowi kościelnemu tzw. Dagome iudex w którym to władca oddawal kraj w opiekę Stolicy apostolskiej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta