profil

Jakie działania należy podjąć, aby polski przemysł stał się konkurencyjny na rynkach światowych?

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dzisiejsze problemy przemysłu w Polsce, najważniejszego działu gospodarki, wynikają z sytuacji, jaka zaistniała w latach 1946 - 1989. W tym okresie Polska była krajem realnego socjalizmu, a system gospodarki opierał się na metodach nakazowo - rozdzielczych. Przemysł stał się własnością państwową w wyniku przeprowadzonej po wojnie nacjonalizacji. Jedynie małe zakłady mogły być własnością prywatną. Gospodarka przemysłowa była kierowana centralnie. W strukturze przemysłu dominował przemysł ciężki, wytwarzający środki produkcji. Większość gałęzi tego przemysłu była przestarzała technologicznie, a wytwarzane dobra były materiałochłonne i energochłonne. Większość gałęzi przemysłu cechowała niska wydajność pracy. Przedsiębiorstwa państwowe nie przestrzegały norm związanych z ochroną środowiska naturalnego, co doprowadziło do powstania na obszarze Polski stref ekologicznego zagrożenia. W pierwszym okresie uprzemysłowienie przyczyniło się do zagospodarowania wolnej siły roboczej; zlikwidowano bezrobocie. Przemysł przyczynił się do szybkiej urbanizacji wielu regionów. Mieszkańcy wsi, przenosząc się do miast, uzyskiwali łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej, oświaty i kultury. Społeczeństwo akceptowało złą kondycję przemysłu, otrzymując w zamian gwarancję powszechnego zatrudnienia i niewielkie wymagania pracodawcy wobec pracownika.
Te działania doprowadziły do opóźnienia rozwoju przemysłu polskiego i zestarzenia się wykorzystywanych w nim technologii. Silnie rozwinięte w Polsce górnictwo węgla kamiennego i hutnictwo stali przestało być opłacalne ze względu na pojawienie się nowych, lepszych materiałów oraz masowy napływ taniej stali z rynków wschodnich.
Państwo powinno wspomóż również rozwój przemysłu chemicznego i przetwórstwa metali nieżelaznych, zwłaszcza miedzi. Wyroby tych gałęzi przemysłu powinny stać się bardziej konkurencyjne. Można to osiągnąć, poprawiając jakość i negocjując cenę artykułu. Należy dążyć do rozwoju lokalnych, średnich i małych przedsiębiorstw, szczególnie zakładów przetwórstwa surowców rodzimych. Powinno się to przyczynić do zmniejszenia bezrobocia. Należy rozbudować mniej materiałochłonne i mniej energochłonne gałęzie przemysłu. Wprowadzenie nowych technologii energooszczędnych i ekologicznie czystych pozwoli ograniczyć zużycie surowców nieodnawialnych i poprawi jakość środowiska naturalnego.
Przemysł w Polsce jest rozmieszczony nierównomiernie. W najbliższych latach nastąpią poważne zmiany, szczególnie w obszarach, gdyż podstawową rolę odgrywa przemysł wydobywczy (likwidacja większości kopalni). Już dzisiaj należy zdecydować, jakie działy przemysłu będą rozwijane, by umożliwić przekwalifikowanie się pracowników. Powinna zostać dokonana ocena warunków rozwoju przemysłu w regionach w oparciu o jego geograficzną charakterystykę, walory przyrodnicze, rodzaj bogactw naturalnych, liczbę ludności a nawet tradycję.
Likwidacja musi objąć zakłady szczególnie uciążliwe dla środowiska, których modernizacja jest nieopłacalna lub niemożliwa, oraz te, które nie rokują szans rozwoju w warunkach gospodarki rynkowej.
Przy spadku opłacalności przemysłu ciężkiego należy skorzystać z doświadczeń państw np. Europy zachodniej i zainwestować w te gałęzie przemysłu, gdzie wytwarzane są produkty, na które jest zbyt zarówno w kraju jak i za granicą.
Zmiany w przemyśle wiążą się z wieloma problemami takimi jak restrukturyzacja, która prowadzi do bezrobocia oraz wydanie pieniędzy na niezbędne inwestycje, co powiększy dosyć duży deficyt budżetowy. Lecz zmiany w polskim przemyśle są konieczne. Zadecydują one o przyszłym stanie naszej gospodarki. O zmianach decydują ludzie, ich zdolności, pracowitość, kwalifikacje, umiejętność dostosowania się do nowych warunków, które zapewne pojawią się w najbliższych latach.


Bibliografia:
-www.kprm.gov.pl
-www.mgip.gov.pl
-www.wnp.pl
-www.eduseek.pl

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty