profil

Papieros - fabryka trucizn

poleca 91% 140 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Historycznie papieros składał się z tytoniu oraz papierowego opakowania (celulozowej bibułki). Produkowane obecnie papierosy są dalekie od XIX-wiecznych oryginałów i stały się produktem przemysłowym. W trakcie produkcji dodaje się do nich setki substancji konserwujących, zmieniających własności, poprawiających smak czy jakość produktu. Jednocześnie procesy te nie są kontrolowane przez służby publiczne i pozostają tajemnicą producentów. I tak na przykład do papierosów dodawane są: specjalne sole, które powodują, że papieros stale się tli, amoniak zwiększający właściwości uzależniające. nikotyny, kakao, cukier i lukrecja poprawiające smak oraz gliceryna utrzymująca świeżość tytoniu.
Podczas spalania papierosa zachodzi wiele procesów fizycznych i chemicznych, m.in. destylacja, kondensacja, utlenianie, redukcja, dekarboksylacja. Procesy te warunkują skład chemiczny dymu tytoniowego, w tym jego właściwości toksyczne. Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym. Składniki dymu przenikają z pęcherzyków płucnych do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Mieszanina 4000 związków chemicznych może uszkadzać nie tylko narządy, ale wpływa na wszystkie procesy życiowe (endokrynne, immunologiczne, przemiany metaboliczne etc.) organizmu. Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, wykazuje właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy), może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.
Substancje zawarte w dymie papierosowym (m.in. tlenek węgla, nikotyna, rakotwórcze węglowodory aromatyczne) w wyniku palenia papierosów przez kobiety w ciąży przenikają przez łożysko matki i dochodzą do wszystkich tkanek formującego się płodu.
Tak chemicznie "spreparowany" papieros po zapaleniu dostarcza palaczowi nie tylko nikotyny, ale przede wszystkim 4000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym, oto niektóre z nich:

· ACETON – trujący rozpuszczalnik organiczny, składnik farb i lakierów,
· METANOL – trucizna, składnik benzyn silnikowych oraz trujący alkohol powodujący ślepotę,
· NAFTALEN – środek owadobójczy,
· TLENEK WĘGLA – składnik spalin, śmiertelnie trujący gaz, powoduje zaczadzenie,
· TOULIDYNA – trujący rozpuszczalnik chemiczny, stosowana w syntezie chemicznej,
· AMONIAK – parząca substancja, drażniący gaz, stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych,
· ARSEN – trujący metal ciężki, składnik chemicznych środków bojowych,
· DIBENZOAKRYDYNA – stosowana w produkcji barwników,
· FENOL – kwas karbolowy, składnik środków żrących,
· BUTAN – gaz pędny, stosowany do wyrobu benzyny syntetycznej,
· DDT – insektycyd polichlorowy, silna trucizna insektobójcza.




SUBSTANCJE RAKOTWÓRCZE:

· NAFTYLOAMINA – składnik barwników, stosowany w drukarstwie,
· PIREN – stosowany w syntezie organicznej,
· DIMETYLONITROZOAMINA – silna substancja rakotwórcza, stosowana w przemyśle chemicznym,
· KADM – rakotwórczy metal ciężki,
· BENZOPIREN – stosowany w przemyśle chemicznym,
· CHLOREK WINYLU – stosowany w produkcji plastiku,
· CYJANOWODÓR – kwas pruski, stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej,
· URETAN – organiczny środek rakotwórczy,
· TOLUEN – rakotwórczy rozpuszczalnik przemysłowy,
· POLON–210 – pierwiastek promieniotwórczy, wysoko radiotoksyczny.

W papierosach najgroźniejszą substancją jest nikotyna, ponieważ uzależnia jak narkotyk:
· NIKOTYNA - C10H14N2
Alkaloid występujący w liściach i korzeniach tytoniu. Ciecz o temperaturze topnienia
-10C, temperaturze wrzenia 246C, nieorganicznie rozpuszczalna w wodzie przy temperaturze poniżej 64C i powyżej 205C, łatwo rozpuszczalna w alkoholu, eterze.
Brunatnieje przy dostępie powietrza. Bardzo trująca i poraża ośrodkowy układ
nerwowy; otrzymywana przez destylację tytoniu z mlekiem wapiennym i ekstrakcję
eterem. Stosowana w medycynie, garbarstwie, jako składnik środków owadobójczych,
składnik palonych mieszanek tytoniowych.

Nikotyna oddziałuje w mózgu na ośrodkowy układ nerwowy, podobnie jak heroina czy kokaina. Nikotyna jest zatem narkotykiem.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), palenie jest największym pojedynczym śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia. Tytoń odpowiada za ponad 500 000 zgonów w Unii Europejskiej. WHO szacuje, że około jedna trzecia dorosłej ludności na świecie to palacze. Co roku tytoń jest przyczyną ponad 5 milionów przedwczesnych zgonów na świecie, co oznacza, że każdego dnia z powodu palenia umiera 14000 osób.
Uzależnienie od nikotyny jest trudne do pokonania. Jest to reakcja neurobiologiczna, oficjalnie zaliczana do chorób. Nikotyna w sposób sztuczny pobudza uwalnianie substancji w mózgu, zaburzając równowagę chemiczną. Organizm musi się do tego przystosować. A kiedy już to uczyni, odwrócenie sytuacji nie jest łatwe. Badania wykazują, że większość palących usiłowała przerwać uzależnienie, ale objawy abstynencji ich przerosły.
W momencie wciągnięcia dymu tytoniowego nikotyna dostaje się do płuc, gdzie zostaje wchłonięta do nasyconej tlenem krwi, a z nią przetransportowana do serca i wpompowana do tętnic. W końcu dochodzi do mózgu, przy czym mózg osób uzależnionych różni się od mózgu niepalących.



W mózgu nałogowego palacza pojawiają się poważne i długotrwałe zmiany, które stanowią nieodłączny składnik mechanizmu uzależnienia:
· z upływem czasu komórki mózgowe palaczy zwiększają liczbę receptorów nikotyny, aby przystosować się do regulacji zachwianej równowagi chemicznej;
· organizm przystosowuje się do regularnego otrzymywania dawek nikotyny i wymaga ich dostarczania;
· mózg zmienia swój skład chemiczny. Nikotyna pobudza uwalnianie w nim licznych związków (przede wszystkim dopaminy i noradrenaliny);
· doznanie przyjemności jakie wywołuje palenie związane jest z działaniem dopaminy. Jednak ostatnie badania wskazują, że nikotyna z biegiem czasu obniża zdolność mózgu do odczuwania przyjemności. Dlatego palacz uzależniony od nikotyny potrzebuje zwiększonej dawki tego narkotyku;
· noradrenalina wprowadza w stan ożywienia i podwyższa poziom energii. W momencie słabnięcia działania noradrenaliny pojawiają się objawy abstynencji, takie jak drażliwość, frustracja i gniew. Aby złagodzić te objawy, palacz sięga po kolejnego papierosa. W ten sposób trwa cykl uzależnienia... Niektórzy budzą się nawet w nocy, żeby podać sobie kolejną dawkę nikotyny!

Mechanizm działania nikotyny w mózgu przypomina mechanizm działania kokainy, heroiny i amfetaminy. W rankingu stopnia uzależnienia od narkotyków stwierdzono, że nikotyna uzależnia silniej niż heroina, kokaina, alkohol, kofeina czy marihuana.

CYKL UZALEŻNIENIA OD NIKOTYNY
I.
Od momentu wchłonięcia dymu tytoniowego przez palacza nikotyna zawarta w dymie dociera do mózgu w ciągu zaledwie kilku sekund.

II. a
Nikotyna pobudza wydzielanie dopaminy, uznawanej za substancję odpowiedzialną za doznawanie przyjemności związanej z paleniem.
II. b
Nikotyna oddziałuje także na noradrenalinę, substancję wpływającą na ożywienie i pobudzenie aktywności organizmu.

III.
W momencie przerwania palenia poziom dopaminy i noradrenaliny spada. Palacz nie odczuwa już przyjemności, lecz doznaje przykrych objawów abstynencji.

IV.
Palacz sięga po następnego papierosa, aby złagodzić objawy abstynencji i ponownie odczuwać przyjemność. Z czasem mózg osoby palącej przyzwyczaja się do działania nikotyny i w ten sposób palacz uzależnia się od niej.

BIERNE PALENIE

Dym tytoniowy jest najczęstszym źródłem substancji uczulających w naszym otoczeniu. Wymuszony kontakt z dymem tytoniowym może prowadzić nie tylko do łzawienia oczu, alergii, kaszlu i napadów astmy oskrzelowej, ale również do wielu innych poważnych chorób. Żony palących mężów chorują dwukrotnie częściej na raka płuc niż partnerki mężczyzn niepalących. Ostatnie badania naukowe wskazują na znaczący związek wymuszonego biernego palenia z zawałem serca. Może to być gorzka prawda dla palaczy. Jednakże wiele osób nie lubi dymu tytoniowego. Tym, którzy nigdy nie palili (a jest ich większość także w Polsce) dym tytoniowy śmierdzi. Niektórzy nie znoszą wprost kontaktu z nim.
Noworodki palących matek w porównaniu z dziećmi nie palących rodziców rodzą się o 200-300 gramów lżejsze, tym samym są gorzej przygotowane do życia. W Polsce pali 30% kobiet w okresie ciąży. Dojrzewający w łonie palącej matki płód jest skazany na niezwykle groźne konsekwencje zdrowotne. Dzieci mieszkające z palącymi osobami są ofiarami biernego palenia. a ich układ oddechowy rozwija się gorzej. To właśnie one są pierwszymi ofiarami palących rodziców. Styl życia i nawyki palacza wynoszą z domu. Niedawno prasa podała informację o śmiertelnym zatruciu dymem tytoniowym noworodka przez niefrasobliwych rodziców...
Zaprzestanie palenia przez rodziców jest bardzo korzystne dla zdrowia ich dzieci. Rzucenie palenia przez matkę przed zajściem w ciążę jest bardzo ważne. Taka decyzja po przyjściu dziecka na świat jest również niezwykle istotna dla zdrowia noworodka. Palenie papierosów przez ojca i innych domowników źle wpływa na stan zdrowia dziecka po urodzeniu. Może też mieć ujemne skutki dla zdrowia płodu w okresie ciąży.
· Bierne palenie tytoniu przyczynia się do cięższego przebiegu i częstszego występowania objawów chorobowych u dzieci chorych na astmę,
· Palenie tytoniu przez matkę, zwłaszcza w okresie ciąży, jest prawdopodobną przyczyną zmniejszenia wydolności płuc jej dziecka,
· Narażenie niepalących matek na dym tytoniowy w okresie ciąży jest przyczyną obniżenia urodzeniowej masy ciała ich dzieci,
· Palenie tytoniu przez matkę jest jedną z głównych przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt. Uważa się. że zasadniczą rolę odgrywa tu narażenie płodu na dym tytoniowy w okresie ciąży, jak również niemowlęcia po urodzeniu,
· Palenie tytoniu przez rodziców jest związane z trudnościami w uczeniu się, zaburzeniami zachowania i upośledzeniem rozwoju mowy u ich dzieci Istnieją dowody, że przyczyną zaburzeń są: wdychanie dymu tytoniowego z otoczenia przez niepalącą matkę podczas ciąży oraz bierne palenie przez dziecko po przyjściuściu na świat,
· Bierne palenie tytoniu wywołuje w organizmach dzieci zmiany fizjologiczne, które mogą zwiększać ryzyko chorób układu krążenia.
Dużą liczbę przypadków wyżej wymienionych schorzeń można przypisać wpływowi biernego palenia. Z pewnością istnieją szczególnie podatne grupy dzieci, w przypadku których ryzyko indywidualne jest jeszcze wyższe. Narażenie dzieci na dym tytoniowy i jego ujemne skutki dla zdrowia mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia dalszych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych w dorosłym życiu,





Bibliografia:
Ulotki informacyjne wydane przez Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie,
Wydane ze środków „Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce.”

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 9 minut