profil

Charakterystyka Krynicy

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Położenie i komunikacja
Krynica położona jest w Beskidzie Sądeckim 32 km na południowy-wschód od Nowego Sącza, u podnóża Góry Parkowej (741 m). Krynica leży w dolinie Kryniczanki i jej dopływów. Powierzchnia Krynicy równa jest 5576 km2., a miasto liczy 728 107 mieszkańców.
Kynica posiada dogodne warunki komunikacyjne. Dzięki linii kolejowej wiodącej z Nowego Sącza, Krynica ma dobre, bezpośrednie połączenia kolejowe z wszystkimi większymi ośrodkami miejskimi w kraju. Linia ta stanowi też ważne, międzynarodowe połączenie kolejowe między Warszawą a południową Europą.

2. Krynica jako miejscowość uzdrowiskowa
Krynica ma specyficzny mikroklimat leczniczy posiada ona cechy klimatu górskiego, określanego często jako podalpejski. Zwana jest perłą polskich uzdrowisk. W tutejszym powietrzu wyczuwa się olejki eteryczne mające działanie uodporniające i bakteriobójcze. Bogactwem naturalnym Krynicy są wody mineralne - łącznie znajduje się tu ponad 20 ujęć. Krynickie wody mineralne stosowane są w leczeniu licznych schorzeń.

3. Zabytki Krynicy
W Krynicy znajduje się wiele ciekawych zabytków i miejsc które warto zobaczyć. Są tu Łazienki Borowinowe z 1881 roku, Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-66, jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Krynicy, Pijalnia Główna z 1971 roku. Wewnątrz jest sala koncertowa i ogród zimowy. Naprzeciw stoi neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku, w którym mieści się pijalnia wody "Mieczysław". Na tyłach tego domu, za potokiem Kryniczanka są wzniesione w 2 poł. XIX w. drewniane wille. Od 1995 roku mieści się w niej Muzeum Nikifora, właściwie Epifaniusza Drewniaka (1895-1968), krynickiego malarza o światowej sławie. Obok Pijalni Głównej stoi muszla koncertowa z tablicą ku czci związanego z Krynicą Jana Kiepury (1902-66). Obok muszli stoi Nowy Dom Zdrojowy z 1939 roku, w poliżu -pomnik A. Mickiewicza z 1906 roku. W Krynicy znajduje się drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku, kościół NMP Wniebowziętej, wzniesiony w latach 1887-1902 w stylu "renesansu włoskiego", Nowe Łazienki Mineralne (1923-26).

4. Baza noclegowa
W Krynicy znajdują się dwa ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe nowocześnie wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty. Znajduje się tu także kilka hoteli o wysokim standardzie. Najbardziej jednak popularne są pensjonaty. Największą jednak popularnością cieszą się prywatne kwatery ze względu na stosunkowo niską cenę. Krynica oferuje również agroturystykę. W mieście funkcjonują sanatoria oferujące szeroką gamę zabiegów leczniczych.

5. Sport
W Krynicy aktywnie działa szkoła snowboardu. Sam snowboard jest bardzo popularny wśród przyjeżdżających na równi prawie z jazdą na nartach. Działają tu liczne wyciągi narciarskie. Przyjeżdżający mają możliwość skorzystania z lotu pasażerskiego na paralotni. W Krynicy działają liczne kluby i ośrodki sportowe. Istnieje sankostrada oraz hala lodowa

6. Szczególne atrakcje
Atrakcją jest tu gondolowa kolejka linowa. Krynica oferuje bardzo dobrze przygotowane stoki narciarskie. W okresie zimowym panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego i klasycznego. Najbardziej znaną, doroczną imprezą w Krynicy jest Festiwal im. Jana Kiepury. Na uwagę zasługuje także coroczny Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. W okolicach Krynicy znajduje się stadnina koni. Miasto leży w niedalekiej odległości od granicy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty