profil

Miażdżyca

poleca 86% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miażdżyca inaczej nazywana jest „skrytym mordercą”, ponieważ bezobjawowo może się przez bardzo długi czas rozwijać w organizmie.
Miażdżyca układu krążenia jest podłożem licznych schorzeń w obrębie naczyń krwionośnych, szczególnie tętniczych, zarówno obwodowych, jak i wieńcowych serca. Występowanie zmian miażdżycowych wywołane jest czynnikami zewnętrznymi i wewnątrzustrojowymi. Wśród nich duże znaczenie ma tryb życia, odżywianie, warunki pracy i jej rodzaj, wpływy środowiskowe. Miażdżyca związana jest z zaburzeniem przemiany materii w ustroju, szczególnie z zaburzeniem metabolizmu lipidów. Przejawia się między innymi podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Z powodu skurczu lub niedrożności naczyń dochodzi do takich objawów jak ból i oziębienie kończyn oraz zmiany i uszkodzenie skóry prowadzące do owrzodzeń. Miażdżyca wywoływana jest również poprzez nikotynę w której nadmiar można zaopatrzyć się poprzez wdychany dym tytoniowy. Uszkadza on błony wewnętrzne w wyniku czego toruje drogę tej chorobie. Zablokowanie naczyń prowadzi do martwicy komórek i upośledzenia w wykonywaniu przez dany narząd jego czynności. Wynikiem czego jest zawał serca oraz udar mózgu.
Wśród leków stosowanych w celu zapobiegania występowaniu objawów miażdżycy wyróżnić można związki zwiększające przemianę materii np. hormony tarczycy i związki jodu. Z preparatów roślinnych stosuje się zazwyczaj gotowe preparaty i mieszanki ziołowe. Pełnią one rolę uszczelniania ścian naczyń i wywierają wpływ przeciwzapalny. Jednak typowe preparaty pochodzenia roślinnego maja tutaj jedynie znaczenie pomocnicze.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta