profil

"Bogurodzica" jako średniowieczny tekst .

poleca 85% 239 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Bogurodzica” spełnia wymogi tekstu średniowiecznego. Jest to nie tylko pieśń ale także wyznanie wiary, dokument chrześcijański, zwrócenie się wiernych do Boga, modlitwa, a także wiersz.

W pieśni poznajemy światopogląd człowieka średniowiecznego, którego charakteryzuje postawa teocentryzmu. Autor zwraca się do Boga, który jest w centrum życia, każdego ówczesnego człowieka. Wszystkie ludzkie dążenia skierowane były ku niemu i ku zbawieniu. „Bogurodzica” ma charakter teocentryczny, gdyż znajduje się w niej modlitwa skierowana do Matki Bożej, o pośrednictwo u Boga i wyjednanie obfitych łask, a także prośba Syna Bożego.

Ta pieśń religijna jest utworem anonimowym, jak większość dzieł średniowiecza. Autor jej jest nie znany. Anonimowość literatury polega na tym, że autorzy często nie ujawniali swego nazwiska. Ważna była bowiem treść, wartość dzieła.

W utworze przedstawiony jest motyw deesis czyli prośby. Autor zwraca się do dwóch adresatów” do Marii i Chrystusa z prośbą o wysłuchanie modlitwy za wstawiennictwem Jana Chrzciciela.

Pieśń charakteryzuje skromność, głębokie i pełne prawdy przesłanie. Nie ma w niej ozdobników, wyrazów nacechowanych uczuciowo, są same prawdy teologiczne. Piękno Bogurodzicy zawiera się harmonii słów.

Utwór wykazuje średniowieczny charakter w postaci archaicznej szaty językowej.

„Bogurodzica” jest nie tylko najstarszą polską pieśnią religijną ale także pierwszą pieśnią maryjną. W dawnych wiekach była pieśnią bojową i hymnem narodowym. Rozbrzmiewała na polach Grunwaldu przed bitwą, a także śpiewało ją rycerstwo polskie przed walką.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury