profil

Sprawozdanie z lektury "Siłaczka"

poleca 85% 383 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Ostatnio przeczytaną przeze mnie książką jest nowela „Siłaczka”. Napisał ją Stefan Żeromski żyjący w latach 1864- 1925, autor wielu opowiadań, nowel i powieści.

Miejscem akcji noweli jest Obrzydłówek oraz pobliska wieś, w której pracowała i umarła Stanisława Bozowska. Wydarzenia przedstawione w noweli rozgrywają się w ciągu kilkunastu godzin. Poprzez wspomnienia bohatera- Pawła Obareckiego- czas akcji obejmuje także wydarzenia sprzed sześciu lat.

Bohaterem noweli jest lekarz Paweł Obarecki, znudzony, zmęczony życiem, pozbawiony ideałów oraz młoda nauczycielka Stanisława Bozowska, która poświęciła swoje życie dla realizowania wcześniej postawionych przed sobą zadań i celów. Znali się z czasów studenckich, lecz musieli się rozstać z powodu wyjazdu Stasi na wieś. Paweł spotyka ją po kilku latach na łożu śmierci. Wysyła posłańca po leki do Obrzydłówka, a gdy ten nie wraca, sam postanawia po nie pojechać. Gdy wraca Stasia już nie żyje.

Przeczytana przeze mnie książka jest krótka , lecz napisana w niezbyt zrozumiałym dla dzisiejszej młodzieży języku. Pomimo tego niesie ze sobą ważne przesłanie, ma więc wartości moralne. Mówi o tym, że ideały są dla każdego człowieka ważne. Nadają sens naszemu życiu. Warto więc o nie walczyć i je realizować, bo życie bez ideałów jest pozbawione sensu, co wyraźnie widać na przykładzie Pawła Obareckiego, który zrezygnował z nich, stał się oportunistą i egoistą. Natomiast Stanisława Bozowska uparcie i konsekwentnie wcielała te ideały w życie. Osiedliła się na wsi, zamieszkała wśród chłopów. Nie zniosła ciężkich warunków życia i zmarła. Dzięki ofierze, którą poniosła, zrealizowała swe marzenie.

Jednak oboje- Stanisława Bozowska i Paweł Obarecki ponieśli klęskę. Przegrali z ciemnotą i zacofaniem ludzi żyjących na wsi. Postacie te potwierdzają jeszcze jedną prawdę- aby pomagać innym, trzeba dobrze poznać ich sytuację i żyć wśród nich. Wtedy ta pomoc jest najbardziej skuteczna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta