profil

"Ludzie bezdomni" powieścią o tematyce społecznej

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-11
poleca 85% 151 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Nie jest to jedyny motyw tematyczny utworu, lecz chyba najważniejszy. Spójrzmy na świat przedstawiony, zrekonstruowany we powieści przez Żeromskiego. Oparta jest na kontraście i odzwierciedla faktycznie antynomie społeczne Polski przełomu wieków XIX XX. Oto z jednej strony poznajemy Warszawę inteligencka – salony lekarzy warszawskich, bogactwo, wręcz przepych, organizowane przyjęcia, piękne stroje i wykwintne maniery tego środowiska.

Z drugiej strony natychmiast przenosimy się do dzielnicy zamieszkanej przez biedotę – oto ulica Ciepła i Krochmalna, oto fabryka cygar - wizja ludzi ubogich, wyniszczonych przez prace lub bezrobotnych, chorych, żyjących w warunkach uwłaszczających ludzkiej godności. Oto obraz ówczesnego proletariatu Warszawy. Gdy przenosimy się do wsi Cisy, znów uderza nas kontrast. Biedne i zaniedbane czworaki chłopskie w Cisach (podobnie zresztą jak sytuacja chłopów w Mękarzycach) – to jedna strona medalu. Druga to życie Niewodzkich, to cisowscy goście, którzy przyjeżdżają do kurortu, by wypocząć bądź leczyć wymyślone choroby. W Zagłębiu historia się powtarza – inny jest los robotników, a inny właścicieli kopalni, nędza i zaniedbanie silnie kontrastują z wygoda i wystawnością bogatych. Społeczeństwo wola o reformy – taka jest wymowa powieści Żeromskiego.

Problematykę społeczną potwierdza także historia życia doktora Judyma. Przecież nie wywodzi się on z arystokracji, lecz z biedoty i dzieciństwo jego upływało wśród nędzy warszawskiej ulicy. Przypadkiem upodobała go sobie, zabrała i wyedukowała ciotka – kobieta, która wprawdzie posiadała nieco pieniędzy, lecz z niepewnego źródła – najwyraźniej była osoba podejrzanej konduity. Judym żyje z piętnem swego pochodzenia – z poczuciem winy wobec własnego środowiska i z pragnieniem „spłaty długu”, której może dokonać jako lekarz ubogich. Stad tez jego ostateczna decyzja ma wymiar społeczny – Judym poświęci swoje życie i szczęście, by oddać wiedze, młodość i sile na usługi biednym i pokrzywdzonym warstwom społecznym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury