profil

Co jest większym dramatem Edypa? Jego niewiedza o własnym życiu czy poznanie prawdy?

poleca 85% 752 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Na podstawie tragedii Sofoklesa „Król Edyp” postaram się odpowiedzieć na pytanie:, „Co jest większym dramatem Edypa? Jego niewiedza o własnym życiu, czy poznanie prawdy?” Chciałabym udowodnić, iż największą tragedią bohatera jest brak świadomości o jego życiu.
Każdy z nas rodząc się ma już wyznaczoną: ścieżkę życia”, tzw. Przeznaczenie, przed którym nie można uciec. Edyp również miał przypisane z góry fatum, które chciał zmienić, uniknąć uciekając ze swojego rodzinnego miasta, ale niestety nawet jemu to się nie udało. Jak mówi przysłowie: „Losu nie przechytrzysz i nie wygrasz z nim” a historia Edypa, który z obawy o życie swego, rzekomo prawdziwego ojca, ucieka do Teb, w których chciałby spędzić szczęśliwie resztę swojego życia, jest doskonałym potwierdzeniem tych słów. Nasuwa mi się tu pytanie: czy Edyp rzeczywiście sam wybrał sobie miasto swojej przyszłości, czy to właśnie los go tam zaprowadził?
Myślę, że bohatera tragedii można porównać do dwóch postaci z naszej rzeczywistości: pierwszym z nich jest Cherlook Holmes, gdyż nasz bohater uparcie dąży do poznania prawdy, choćby miała być ona najgorsza. Drugą postacią jest człowiek z „czarnym charakterem”, być może Don Pedro z Krainy deszczowców, ponieważ Edyp zbuntował się i nie chciał ustąpić miejsca panu i jego dworzaninem w górskim wąwozie, dlatego też zabił Lajosa.
Na początku mojej pracy napisałam, iż dramatem Edypa nie jest to, że dowiedział się prawdy, ale niewiedza o własnym pochodzeniu. Myślę, że gdyby Edyp nie wyruszyłby w świat z obawy o życie swego opiekuna, nie dotarłby do Teb oraz nie rozwiązałby zagadki Sfinksa i nie poślubiłby Jokasty- własnej matki. Gdyby znał swoje pochodzenie nie doszłoby do śmierci Jokasty i tułaczki Edypa, czego skutkiem była również jego śmierć. Gdyby znał prawdę od początku, jego dzieci musiałyby się dzielić rządami w Tebach i nie doszłoby do wygnania Polinejkesa i kolejnej śmierci członka z rodu Labdakidów- Eteoklesa. Niewiedza Edypa o własnym życiu doprowadziło do wielu nieszczęść, choć można było ich uniknąć. Edyp, to człowiek, który w imię ogólnego dobra i prawdy gotów był złożyć ofiarę z własnej osoby. Ale czy to było rzeczywiście konieczne?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi