profil

Istota organizacji, interdyscyplinarność teorii organizacji, podstawowe nurty

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-15
poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Istota organizacji


- teoria organizacji i zarządzania jest nauka o zarządzaniu organizacjami.
- już wczasach antycznych były wykorzystywane bardziej rozwinięte formy innych organizacji np. Legiony rzymskie. Za najstarsza z dziś instytucyjnych organizacji można uznać kościół katolicki.

Interdyscyplinarność teorii organizacji.


Z czego wynika szczególna złożoność organizacji?
- ze skomplikowania zjawisk społecznych jak i z wysoko rozwiniętych technik, powoduje to, że teoria organizacji i zarządzania musi korzystać z dorobku szeregu pokrewnych nauk. Można zarem stwierdzić że teoria o iż należy do nauk interdyscyplinarnych.

Jak należy rozumieć interdyscyplinarność teorii organizacji i zarządzania?
Polega na tym, że dana dyscyplina naukowa ma pewne pole wspólne z innymi dyscyplinami. To wspólne pole może obejmować ten sam przedmiot badan lub identyczne metody lub techniki badan.np. Z faktu że organizacja składa się z ludźmi, wynika silne poważanie teorii organizacji i zarządzania z naukami społecznymi: socjologia, psychologia. Z połączenia socjologii i zarządzania powstały: socjologia pracy, socjologia socjologia organizacji a z połączenia psychologii i organizacji np. Psychologia organizacyjna.

Podstawowe nurty


Omów podstawowe nurty występujące w teorii organizacji i zarządzania.
- nurt klasyczny (tradycyjny) i neoklasyczny: nurt klasyczny opiera się na stereotypie człowieka ekonomicznego. W tym sterotypie czlowiek ekonomiczny to istota kalkulujaca glownie, jesli nie wyłącznie, korzyści materialne. Należy zatem oddziaływać na niego przede wszystkim za pomocą bodźców materialnych zarówno pozytywnych-nagrod jak i negatywnych kar. Nurt klasyczny i jego przedłożenie zwane nurtem neoklasycznym opiera się na uogólnieniu doświadczeń praktycznym.

- nurt psycho-socjologiczny (inspiracja: zachowania ludzkie w organizacji): opiera się na koncepcji człowieka społecznego. Bardzo silnym źródłem motywacji zachowań ludzi są stosunki społeczne, a zwłaszcza relacje z innymi uczestnikami organizacji. skupia się na zjawiskach społecznych. Bada się w nim zachowanie różnych tak grup, jak i zachowania indywidualne w różnych sytuacjach organizacyjnych. Celem twórców tego nurtu jest poznanie praw rządzących ludzkim zachowaniem oraz rozwojem stosunków międzyludzkich. Człowiek postrzegany jest jako człowiek społeczny.

- nurt systemowy (cybernetyka): wykorzystując do badań i opisu organizacji dorobek ogólnej teorii systemów i cybernetyki bada organizacje jako całość Przedmiotem zainteresowania badaczy są nie tylko elementy systemu organizacyjnego, ale przede wszystkim różnego rodzaju powiązania pomiędzy nimi. Powiązania te obejmują tak, że relacje organizacji ze swoim otoczeniem. Człowiek w tym nurcie jest człowiekiem racjonalnym. Wprowadził stereotyp człowieka racjonalnego, który stale podejmuje decyzje, dokonuje wyboru na podstawie rachunku zysku istrat.

Nurt klasyczny i neoklasyczny zawierający naukowe uogólnienia licznych doświadczeń praktyków, postrzegający człowieka instrumentalnie. Człowiek to homo economicus. To, co jest najistotniejszym problemem tego nurtu to wysoka efektywność organizacji.

W jaki sposób teoria organizacji i zarządzania służy praktyce zarządzania organizacjami?
Pozwala lepiej rozwiązywać problemy i przewidywać skutki podejmowania decyzji. Nie zastąpi ona jednak trafnej oceny sytuacji i stosownej do tej oceny doboru środków i sposobów działania.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty