profil

Wpływ społeczeństwa na jednostkę

poleca 85% 1516 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Społeczeństwo wywiera ogromny wpływ na pojedynczego człowieka przez całe jego życie: od chwili narodzin, aż do śmierci.
Gdy dziecko rodzi się, społeczeństwo ( w tym przypadku rodzice) musi zapewnić mu dach nad głową i wyżywienie; bez tego noworodek nie ma szans na przeżycie. Następnym krokiem jest wychowanie dziecka. Nie nauczy się ono mówić lub chodzić bez pomocy ze strony innych ludzi. Gdy staje się starsze i samodzielne trafia do przedszkola. Do tej pory było przyzwyczajone było do tego, że rodzice zajmują się tylko nim, jednak tutaj jest dużo więcej osób. Nie jest już tym najważniejszym, jedynym dzieckiem, tylko jednym z wielu przeciętnych maluchów. Chce ono wtedy zdobyć uznanie i sympatię nowo poznanych osób. Osiąga ten cel zachowując się tak, jak oni tego oczekują. Nie zrobi nic przeciwko nim bo boi się tego, że zostanie odrzucone. Chce również zrobić dobre wrażenie na nauczycielach poprzez wykonywanie ich poleceń oraz zadań dodatkowych. Musi się także nauczyć dzielić się z innymi i ustępować im.

Kolejnym etapem życia człowieka jest szkoła. Dziecko rozstaje się wtedy z niektórymi kolegami i trafia w zupełnie nowe towarzystwo. Nauczyciele także go nie znają i nie widzą w nim nic szczególnego. Jednak tym razem zdobywanie przyjaciół i uznania nauczycieli jest dla niego dużo łatwiejsze. W przedszkolu nauczyło się już metod zaskarbiania sobie sympatii innych. Jedna zasada jest ciągle taka sama: rób to, czego inni od ciebie oczekują. Dziecko może zmienić wszystko: przyzwyczajenia, zainteresowanie, styl życia byle by tylko zostało zaakceptowane i ciepło przyjęte w nowym środowisku. Będzie się ubierać, zachowywać, wyrażać, a nawet jeść to co wszyscy inni. Podam prosty przykład: dziecko, które w przedszkolu nie uczyło się dobrze trafia do klasy, gdzie większość uczniów bardzo przykłada się do nauki. Nie chce, by inni uznali go za nieuka lub obiboka więc zmienia swoje priorytety i zachowuje się tak jak reszta klasy. Stąd wzięło się przysłowie: z kim poprzestajesz takim się stajesz. Niestety wpływ społeczeństwa nie zawsze ma pozytywne skutki. Niektóre osoby mogą przejąć od nowych kolegów pewne złe nawyki. Mogą stać się agresywne, zacząć opuszczać lekcje, lub nawet palić papierosy. Właśnie dlatego trzeba umieć przeciwstawić się innym, gdy namawiają nas do rzeczy, które uważamy za złe lub niewłaściwe.

Gdy dziecko kończy szkołę staje się dorosłą osobą. Na tym etapie życia społeczeństwo również wpływa na człowieka. W pracy musi się podporządkować swoim przełożonym. Inaczej może zostać wyrzucony. W niektórych zawodach pracownik ma także kontakt z klientami. Musi ich szanować i starać się spełnić ich oczekiwania. Zadowoleni klienci mogą mu zrobić dobrą reklamę. Jeśli zajmuje wyższe, kierownicze stanowisko musi liczyć się ze zdaniem swoich podwładnych. Powinien ich dobrze traktować, ponieważ zdesperowani mogą nawet porzucić pracę.

Kiedy człowiek starzeje się i nie jest w stanie wykonywać pracy, przechodzi na emeryturę. Dostaje wtedy od państwa regularnie pewną kwotę pieniędzy na swoje utrzymanie. Niestety ludzie starsi często mają problemy ze zdrowiem i nie umieją radzić sobie sami. Stają się uzależnieni od pomocy bliskich im osób. Gdy nadchodzi śmierć społeczeństwo musi zrobić dla człowieka jeszcze jedną rzecz: zorganizować pogrzeb i uczcić jego pamięć.

Jak sami widzicie człowiek jest pod wpływem społeczeństwa przez całe swoje życie. Gdyby w pewnym momencie został odrzucony prawdopodobnie nie poradziłby sobie w dalszym życiu.



Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty