profil

Poszanowanie prawa oraz aktywny udział w życiu publicznym (wybory, referenda, konsultacje) podstawowymi obowiązkami obywateli demokratycznego państwa

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Demokracja z języka greckiego władza ludu, jest typem sprawowania władzy, na którą wpływ ma każdy obywatel danego kraju. Demokracja bezpośrednia jest to ustrój, na który składają się różnego rodzaju akty wyborcze, inicjatywy ludowe, weta ludowe, skargi ludowe oraz referendum. Gdy ludzie wybierają przedstawicieli sprawujących władzę mówić będziemy wtedy o demokracji pośredniej. Ostatnimi czasy obywatele nie biorą czynnego udziału w życiu publicznym z różnych powodów. Głównym powodem jest brak zaufania do ludzi pełniących władzę (różnego rodzaju afery, np. afera Rywina czy tez afera paliwowa w Polsce), a także lenistwo ludzi, którym nie chce się zabierać głosu w różnego rodzaju wyborach.

Obowiązkiem obywateli w państwie demokratycznym jest czynny udział w życiu plitycznym. Ludzie powinni wyrażać swoje opinie, brać udział w różnych manifestacjach, uczestniczyć w wyborach i stawiać weto obywatelskie na wydane już ustawy, które miałyby np. pogłębiać przepaść między bogatymi i biednymi.
Władza w państwie demokratycznym dzieli się na podstawowe trzy filary: władze ustawodawczą, sądowniczą, i wykonawczą. Jeśli w państwie żyliby obywatele, którym wszystko jedno, nie interesujący się polityką, obecnym prawem i sytuacją w gospodarce państwa, ludzie straciliby swój największy przywileje a mianowicie nie mogliby decydować o najważniejszych zmianach w państwie. Jeśli rządziłaby jedna partia, która miałaby większość w Sejmie i Senacie uchwaliłaby ustawę ograniczającą władzę sejmu i senatu na rzecz prezydenta, a obywatele nie sprzeciwiliby się temu, ustrój zacząłby odbiegać od demokracji, a przypominałby bardziej system totalitarny, to mogłoby być niebezpieczne nie tylko dla ludzi zamieszkujących dane państwo, ale także dla całego kontynentu czy świata. Możliwa jest też sytuacja, gdy zostanie zatarta granica między władzami ustawodawczymi, wykonawczymi a sądowniczymi. Wobec obojętności ludzi jedna osoba mogłaby sprawować urzędy w tych trzech władzach, co by spowodowało pewną monarchię, bo człowiek ten mógłby na poczekaniu wymyślić prawo, od razu je wprowadzić w życie i jako sędzia wyznaczyć karę, którą właśnie ustalił. Ustrój demokratyczny nie miałby sensu gdyby mimo możliwości rządzenia państwem obywatel nie wykorzystywał swych możliwości. Bierność ludzi wobec niekorzystnych dla państwa decyzji podjętych przez prezydenta lub partie, jest jedną z najgorszych rzeczy jakie może spotkać państwo. Skorumpowani urzędnicy i posłowie mogą wyrządzić wiele złego dla kraju jeśli im się nikt przeciwstawi.

Stabilność kraju zależy w dużym stopniu od ustanowionego w nim prawa oraz dobrze zorganizowanym instytucjom ich egzekwujących jak np. sąd, policja. W każdym państwie demokratycznym działają sądy, które wyznaczają odpowiednią karę do popełnionego czynu. Jednak nawet najlepiej rozwinięty organ ścigania nie jest w stanie w całkowity sposób wyegzekwować wszystkich przestępstw popełnionych przez obywateli. Dlatego bardzo ważne jest wpajanie od dziecka szacunek dla obowiązującego prawa. Wielu ludziom nie podoba się obecna sytuacja na arenie politycznej. Każdego dnia wypływają na światło dzienne nowe afery korupcyjne. Głównymi ich przyczynami była chęć łatwego zysku i pewność bezkarności. Człowiek który bierze łapówkę nie ma szacunku dla prawa. Jego czyn jest karygodny. Człowiek ten nie został wychowany w poszanowaniu prawa. Dorośli powinni dawać dzieciom dobry przykład swoim postępowaniem oraz konsekwentnie przestrzegać ustalonych norm.
Jak można łatwo zauważyć, ustrój demokratyczny opiera się głównie na wolności słowa i na prawu ludu do brania udziału w referendach oraz wypowiadania się. Każdy obywatel oprócz wolności i możliwości decydowania o swym państwie, ma także obowiązki. Podstawowym obowiązkiem obywateli jest przestrzeganie prawa oraz wychowywanie potomków w duchu sprawiedliwości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty