profil

Elektrownia Bełchatów.

poleca 85% 1369 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Trochę Historii

Historia wielkich inwestycji , a tym samym historia dynamicznego rozwoju Okręgu Bełchatowskiego sięga początku lat sześćdziesiątych a dokładniej w grudniu 1960 r .Właśnie wtedy w czasie poszukiwań gazu ziemnego w rejonie wsi Piaski odkryto pokład węgla brunatnego o miąższości 127 m .Duża zasobność złoża szacowana na około 2 miliardów ton oraz jego korzystne zaleganie było argumentem przemawiającym za podjęciem decyzji dotyczącej budowy Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. Stosowną uchwałę Rada Ministrów podjęła jednak dopiero 17 stycznia 1975 r .po kilkunastu latach badań, ekspertyz i prac projektowych dotyczących przyszłej eksploatacji złoża i budowy elektrowni. Uchwała ta uznała budowę Zespołu Górniczo-Energetycznego za inwestycję szczególnie ważną dla gospodarki narodowej.

Elektrownia ”Bełchatów” została zaprojektowana i wybudowana przy wykorzystaniu najnowszych na tamte lata polskich i światowych osiągnięć technicznych i eksploatacyjnych. W konsekwencji prowadzonych przez 5 lat prac inwestycyjnych 29 grudnia 1981 r. pierwszy blok energetyczny w Elektrowni „Bełchatów” zsynchronizowano z siecią krajową. Pełną projektowaną moc zainstalowaną Elektrownia „Bełchatów” osiągnęła 12 października 1988 r. z chwilą przekazania do eksploatacji ostatniego 12-tego bloku energetycznego.

W Elektrowni pracuje 10 bloków energetycznych o mocy 360 MW i 2 bloki o mocy 370 MW. 6 dni później Elektrownia osiąga po raz pierwszy moc 4320 MW. Rok 1998 stanowi kolejny okres realizacji zadań produkcyjnych i ekonomicznych w zakresie zagwarantowania dostaw odpowiedniej ilości energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego, wytwarzania energii cieplnej oraz bieżącej działalności remontowo-modernizacyjnej urządzeń wytwórczych. W zakresie produkcji energii ten rok należy do najlepszych w historii Elektrowni „Bełchatów”.

Wyprodukowano jej 28807 MWh. Wysoki poziom produkcji energii elektrycznej w Elektrowni ma bezpośrednie odbicie w globalnym zużyciu paliwa produkcyjnego.

W dniu 12 października 1998 r. Prezes Urzędu Regulacji energetyki udzielił Elektrowni „Bełchatów” koncesje na:
- wytwarzanie energii cieplnej.
- wytwarzanie ciepła.
- przesyłanie i dystrybucję ciepła.

Dziś Elektrownia „Bełchatów” jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym .Moc pracujących tu bloków energetycznych to 15% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej.

Roczna produkcji energii wynosząca około 2728 MWh stanowi ponad 20% produkcji krajowej. Energia z Bełchatowa jest najtańszą energią w kraju.

Ochrona środowiska w Elektrowni „BEŁCHATÓW”

Oprócz tego Elektrownia „Bełchatów” jest jednym z przedsiębiorstw najbardziej zaangażowanych w proces intensywnych działań na rzecz ochrony środowiska. W związku z tym na 6 blokach energetycznych zainstalowane zostały Instalacje Odsiarczania Spalin (IOS). Na dwóch następnych blokach trwa budowa tych instalacji. Dlatego też 13 grudnia 2000 r. Ministerstwo Środowiska skreślił Elektrownię z listy zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska w skali krajowej tzw. „Listy 80-ciu”

Warto wspomnieć także że 9 stycznia 2002 r. Elektrownia „Bełchatów” otrzymała certyfikat dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP.

Elektrownia „BEŁCHATÓW 2”

Projektując Bełchatowski Kompleks Paliwowo-Energetyczny na początku lat 70-tych , zakładano powstanie dwóch Elektrowni o łącznej mocy od 50008000 MW opalanych węglem brunatnym z odkrywek Bełchatów i Szczerców. W związku z kryzysem gospodarczym na początku lat 90-tych i związanym z tym zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną do koncepcji budowy nowej Elektrowni powrócono dopiero w 1994 r. kiedy to ze względu na prognozy wzrostu zapotrzebowania na energię rozpoczęte zostały prace zmierzające do podjęcia decyzji o budowie Elektrowni „Bełchatów 2”. Harmonogram ten realizowany w latach 2004-2009. Przyczyną tego będzie gruntowa modernizacja 12-tu bloków w istniejącej już Elektrowni „Bełchatów” z czym związany będzie spadek produkcji energii.

Budowa nowej elektrowni umożliwi dalszy rozwój regionu poprzez dodatkowe wykorzystanie wykfalifikowanych kadr i istniejącej już infrastruktury Bełchatowskiego Zagłębia. Dla realizacji tej inwestycji w 1996 r. została zarejestrowana spółka z o.o. Elektrownia „Bełchatów 2”. Koszt inwestycji został wstępnie oszacowany na około 1 miliarda dolarów. Projekt budowy bloku energetycznego o mocy 800 MW (który do eksploatacji powinien być przekazany w 2005 r.) ze względu na jego znaczenie w zakresie rozwoju regionu cieszy się akceptacją społeczną i jest popierany przez władze samorządowe.

Za budową Elektrowni „Bełchatów 2” przemawiają:
- bogata infrastruktura techniczna Elektrowni „Bełchatów”.
- dobre wyniki eksploatacyjne.
- wysoka efektywność ekonomiczna.
- modernizacja Elektrowni „Bełchatów 1”

Spółki zrzeszone z Elektrownią „BEŁCHATÓW”

Oprócz Elektrowni działają związana z nią zakłady .Są to:
- Zakład Automatyki Elektrowni (ZAE)
- Zakład remontowy Elektrowni (ZRE)
- Zakład Wytwarzania Energii (ZWE)
- Zakład Zaopatrzenia i Transportu (ZZT)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty