profil

Fizyczne to i owo

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stany skupienia:stały, ciekły, gazowy
Parowanie- z ciekłego w gazowy
Skraplanie- z gazowego w ciekły
Topnienie- ze stałego w ciekły
Krzepnięcie- z ciekłego w stały
Sublimacja- bezpośrednio ze stanu stałego w gazowy
Resublimacja- bezpośrednio ze stanu gazowego w stały

Dyfuzja- samorzutne rozprzestrzenianie się cżsteczek jednej substancji w drugiej. Dyfuzja zachodzi we wszystkich stanach skupienia.

Siła- jest to wielkość fizyczna wektorowa, dla określenia której podajemy kierunek działania, zwrot i wartość. Oznaczenie siły- F, a jednostka newton (N)

Masa jest wielkością skalarną. Jest to miara ilości substancji. Oznaczenie masy-m, jednostka kilogram (kg)

Ciężar jest to siła z jaką ziemia przyciąga daną masę

Gęstość jest miarą ilości substancji w jednostce objętości. Symbol gęstości-p (ro). Wzór na gęstość wyraża się ilorazem masy do objętości: p=m/v [kg/m3]

Ciśnienie jest to stosunek siły do powierzchni, na którą ta siła działa. Symbol ciśnienia-p. Podstawową jednostką jest pascal (Pa), czyli ciśnienie wywołane siłą 1N działającą na powierzchnię 1m3
p=F/s [N/m2]

PRAWO PASCALA
W zamkniętym naczyniu z gazem (cieczą) ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkie strony i prostopadle do ścian naczynia. Prawo wykorzystywane jest przy budowie urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych, np. prasa hydrauliczna, hamulce samochodowe.

PRAWO ARCHIMEDESA
Na ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu skierowana do góry, równa co do wartości ciężarowi cieczy wypartej przez to ciało. Z tym prawem łączy się pływalność ciał, która jest zależna od gęstości cieczy i ciała w niej zanurzonego. Jeżeli gęstość ciała jest mniejsza od gęstości cieczy, w której ciało jest zanurzone - to ciało pływa, jeżeli większa- to ciało tonie. Ruch jest zmianą położenia w czasie. Ruch jednostajny prostoliniowy- ciało porusza się ze stałą prędkością po linii prostej.
prędkość v=s/t droga s=vt
Ruch niejednostajnie prostoliniowy- ciało porusza się po linii prostej ze zmienną prędkością. W ruchu niejednostajnym występuje przyspieszenie (a), czyli przyrost prędkości do czasu, w którym ten przyrost następuje.
a=V/t s=at2/2

ZASADY DYNAMIKI NEWTONA
1. Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku albo porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

2.Jeżeli na ciało działa siła, to ciało pod działaniem tej siły porusza się ruchem zmiennym, w którym wartość przyspieszenia jest wprost proporcjonalna do działającvej siły, a odwrotnie do masy ciała.
a=F/m F=ma

3.Jeżeli ciało A, działa na ciało B pewną siłą to ciało B działa na ciało A siłą o takiej samej wartości, takim samym kierunku, lecz przeciwnym zwrocie.

Pęd ciała jest to wielkość wektorowa, równa iloczynowi masy ciała przez jego prędkość

Praca jest to iloczyn siły przez wartość przesunięcia. Symbol-W, jednostka podstawowa- dżul (J), czyli praca wykonana siłą 1N na drodze 1m. Praca jest równa zero, jeżeli kierunek działającej siły jest prostopadły do kierunku przesunięcia.

Moc jest to iloraz wykonanej pracy do czasu, w którym ta praca została wykonana. Symbol mocy- P, jednostka podstawowa- wat (W), czyli praca 1J wykonana w czasie 1s.

Energia potencjalna przyciągania ziemskiego jest wprost proporcjonalna do masy ciała, wartości przyspieszenia i wysokości na jakiej ciało się znajduje.
Ep=mgh

Energia kinetyczna jest wprost proporcjonalna do połowy iloczynu masy ciała i kwadratu prędkości.
Ek=mv2/2

Energia jest równoważna wykonanej pracy. Jednostkami energii są jednostki pracy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty