profil

Co, Twoim zdaniem, jest takiego w baśniach, że do dziś są chętnie czytane nie tylko przez dzieci? Odwołaj się do przykładów.

poleca 85% 110 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Baśń jest gatunkiem literackim, który jest tworzony przede wszystkim dla dzieci, by pokazywać im najważniejsze wartości i walkę dobra ze złem. Jednak okazuje się, że po utwory z tej półki literackiej sięgają nie tylko najmłodsi. Często są one czytane przez dorosłych czytelników.

Baśń jest takim gatunkiem, w którym znajdują się także dzieła pisane nie tylko z myślą o dzieciach. Najlepszym przykładem jest bardzo popularna trylogia „Władca Pierścieni” autorstwa Tolkiena. Dzieło to posiada przekształcone elementy legend i mitów średniowiecznych na świat fantastyki. Książka zawiera także elementy realnego świata. Opisuje żądze władzy nad światem, walkę dobra ze złem i najważniejsze wartości ludzkie. Losy bohaterów są ciężkie, jednak mimo wszystkich przeciwności nie poddają się i dążą do wyznaczonego sobie wcześniej celu. Kolejnym przykładem jest „Wiedźmin” A. Sapkowskiego . Świat magii i czarów oraz samotność głównego bohatera to elementy, które sprawiają, że ten utwór można śmiało zaliczyć do współczesnej baśni. Równie popularnym, współcześnie napisanym utworem jest „Zbójecki gościniec” Anny Brzezińskiej. Jest to powieść z elementami baśni umieszczonej w średniowiecznych realiach. Poprzez losy bohaterów pisarka pokazuje różne kultury, języki, wierzenia religijne, a także wkracza w świat magii . Do jednych z najciekawszych dzieł literackich można również zaliczyć „Alchemika” P. Coelho. Ta baśń o losach prostego pasterza niesie w sobie głęboko moralne przesłania: o dążeniach człowieka do urzeczywistniania pragnień i marzeń, tworzeniu własnej legendy i podążaniu ku swemu przeznaczeniu, pokonywaniu własnych słabości i ograniczeń, poszukiwania w sobie siły i dobra.
Książką pisaną z myślą o dzieciach był „Harry Potter”, jednak przygody i odczucia głównego bohatera podbiły także serca dorosłych czytelników. Popularność utworu sprawiła, że zaczęli sięgać po „Harrego Pottera” ludzie, którzy obcowali sporadycznie z literaturą piękną.
Popularność czytelnicza dzieł z gatunku baśni sprawiła, że niektóre z nich zostały zekranizowane (np. trylogia Tolkiena , cykl książek o Harrym Potterze, czy też „Wiedźmin” ) i również stały się przebojem kinowym. A to stało się przyczynkiem, by zachęcić nową rzeszę młodych i dorosłych ludzi do przeczytania tych pozycji książkowych.

Czytelnicy, także ci starsi często sięgają po baśnie, by uciec od rzeczywistości i szarości codzienności. Udanie się emocjonalnie do świata fantastyki, magii, czarów są doskonałym sposobem, aby nie myśleć o otaczających nas problemach. Czytanie daje chwilę wytchnienia i jest przeciwwagą dla często brutalnych realiów otaczającego nas świata. Baśnie także rozwijają wyobraźnię i są często rozrywką dla czytelnika. Pokazują najważniejsze wartości i często stawiają pytania o egzystencję człowieka. Ukazują na prostych przykładach jak odróżnić dobro od zła. W baśniach często można spotkać postacie szlachetne, mężne , wrażliwe i o dobrym sercu, które doskonale nadają się jako wzór do naśladowania. Dzięki dobru, które ostatecznie zawsze wygrywa ze złem pozwala odbiorcy na zyskanie nadziei na lepszy świat.

Moim zdaniem z baśni obcujemy częściej niż z innymi gatunkami literackimi. Już od dziecka obcujemy poprzez baśnie z literaturą piękną i poznajemy nie tylko świat realny, ale także świat marzeń i pragnień. Ten świat jest dla nas również ważny i potrzebny gdy jesteśmy już ludźmi dojrzałymi. Literatura z gatunku fantasy daje nam możliwość pobudzania naszej wyobraźni i szukania tego czego nie zawsze możemy odnaleźć w naszym codziennym życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty