Przydatność 70%

Oskar Kolberg

Autor: muciatko

Pierwszym zbieraczem folkloru i jednocześne muzykiem był Oskar Kolberg. Wartość zbiorów Kolberga przekracza zwłaszcza wszystko to, czego dokonano w gruncie folklorystyki do jego czasu. Wynika to z faktu, że zbieractwem zajmowali się nie muzycy, a przede wszystkim literaci i historycy. Stąd brak usystematyzowania według kryteriów myzycznych.

Oskar Kolberg urodził się 22.07.1814 roku we wsi Przysłuch koło Opoczna. Wcześnie rozpoczął naukę muzyki. Początkowo pobierał lekcje gry na fortepianie, a później ucząc się jednocześnie w Liceum I Warszawskim, między innymi u Józefa Elsnera. Po zamknięciu z pzryczyn politycznych Liceum Warszawskiego Oskar wyjechał na dalsze studia do Berlina, gdzie ukończył kompozycję. Wkrótce po powrocie z Berlina w 1839 roku odbywa już swoje wędrówki po wsiach koło Warszawy i noruje teksty pieśni ludowych, przysłowia i melodie ludowe. Dziełem jego życia jest: "Lud - jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Ogrom pracy Kolberga w zakresie etnografii nie znajduje analogii w kraju i zagranicą. Główne jego osiągnięcia dotyczą:
- uplikacji wielkiej liczby i ok. 10 tysiący melodii w wersy oryginalnej z prawie całego obszaru polski,
- wprowadzenie precyzyjnej dokumentacji materiału (podanie miejscowości lub źródła)

Oskar Kolberg zmarł 3.06.1890 roku w Krakowie.

Przydatna praca?
Wersja ściąga:
Przydatna praca? tak nie 253
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie