profil

Przykładowa prasówka z kraju i ze świata

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-20
poleca 84% 2798 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kraj PAP, JP /2004-12-12 23:58:00
Szczecin: Kwiaty od PO pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu

Kilkudziesięciu członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej oraz przedstawicieli młodzieżówki PO "Młodzi Demokraci" punktualnie o 23.55 w niedzielę złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod szczecińską tablicą "Ofiarom komunistycznych zbrodni".

Jak przypomniał przewodniczący szczecińskiej Platformy Sławomir Nitras, dokładnie o tej porze 23 lata temu miała miejsce interwencja ZOMO w siedzibie mazowieckiej "Solidarności" w Warszawie. "To była pierwsza interwencja stanu wojennego, podczas której doszło do pierwszych aresztowań" - dodał.
Kraj PAP, MD /2004-12-08 21:42:00
Protest w sprawie zadań z nowej matury

Przeciwko złej jakości zadań na próbnej nowej maturze protestują białostoccy poloniści. Otwarty list w tej sprawie skierują do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Jego treść uzgodnili w środę na spotkaniu w Białymstoku. Pod listem podpisało się ok. 50 osób reprezentujących nauczycieli polonistów z różnych szkół regionu.

Poloniści liczą na odzew nauczycieli z innych regionów Polski. Nie chcą, by na zbyt wielu niedociągnięciach związanych z nową maturą, za które - ich zdaniem - odpowiadają komisje egzaminacyjne przygotowujące zadania maturalne, stracili maturzyści.

Poloniści, którzy sprawdzali prace z próbnych matur, wyrażają w proteście swoje "oburzenie jakością zadań przeznaczonych dla uczniów" i "arogancko przygotowanych do nich odpowiedzi, które uniemożliwiają uczniom wykazanie się wiedzą i humanistycznymi umiejętnościami".

Wyliczają 13 bardzo szczegółowych uwag do poszczególnych zadań w arkuszach egzaminacyjnych. Uważają np., że rozumienie tekstu przez ucznia sprawdzane jest na podstawie eseju filozoficznego, podczas gdy miał to być tekst popularnonaukowy lub publicystyczny. Podkreślają, że esej filozoficzny nie jest uczniom znany z programu nauki w szkole.

W liście zarzucono też m.in., że tekst przeznaczony do analizy ma zbyt dużą ilość przypisów, co utrudnia płynność lektury i rozumienie tekstu, zwłaszcza, że jest mało czasu na całą maturę. Nauczyciele uważają, że uczniowie w ciągu 300 minut nie są w stanie napisać dwóch wartościowych prac i rozwiązać testu.

"Chcielibyśmy podkreślić, że nie boimy się nowej formuły matury, nie obawiamy się pracy związanej ze sprawdzaniem uczniowskich wypracowań. Domagamy się jedynie rzetelnie i odpowiedzialnie skonstruowanych zadań i modeli odpowiedzi" - napisali białostoccy poloniści.

Kraj PAP, MD /2004-12-10 20:19:00
W Polsce przepisy o czasie pracy lekarzy - niezgodne z unijnymi

Nasze przepisy dotyczące czasu pracy lekarzy są niezgodne z prawem unijnym, bo nie uwzględniają dyżurów. Lekarze objęci są u nas odrębnymi uregulowaniami pod względem czasu pracy, tymczasem w Unii Europejskiej jedną dyrektywą objęto wszystkie zawody.

Ma to być jednak zmienione.

W piątek odbyła się w Ministerstwie Zdrowia konferencja "Czas pracy - nowe wyzwanie w ochronie zdrowia", podczas której problemy te omawiali przedstawiciele środowisk medycznych. Opowiedzieli się oni za wliczeniem dyżurów do czasu pracy, ale jednocześnie pozytywnie ocenili fakt, iż w Polsce czas pracy lekarzy, inaczej niż w UE, regulowany jest odrębnymi przepisami.

O czasie pracy lekarzy mówi ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (ZOZ). Zgodnie z nią dyżur medyczny nie jest wliczany do czasu pracy i można go mieć maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Świat PAP, MFi /2004-12-13 07:05:00
Europejczycy podzieleni co do wejścia Turcji do UE

Większość Francuzów (67 proc.) i Niemców (55 proc.) jest przeciwnych wejściu Turcji do Unii Europejskiej. Natomiast aż 65 proc. Hiszpanów, 49 proc. Włochów i i 41 proc. Brytyjczyków opowiada się za przyjęciem Turcji do UE.

Takie rezultaty przyniósł sondaż opinii publicznej w tych krajach, opublikowany w poniedziałkowym wydaniu paryskiego dziennika " Le Figaro". W sondażu wzięło udział 4.813 osób.

Wśród głównych powodów ich sprzeciwu członkostwu Turcji w UE 39 proc. Francuzów i i 43 proc. Niemców wymieniło nieprzestrzeganie w tym kraju praw człowieka. Na dalszych miejscach znalazły się różnice kulturowe i religijne.

Natomiast 38 proc. Hiszpanów i 33 proc. Włochów jest zdania, że Turcja Turcja stanowi geograficznie część Europy.

Wśród osób popierających wejście Turcji do UE we Francji i Niemczech najczęściej przeważał pogląd, iż ten kraj dokonał dużego postępu w dostosowaniu się do standardów europejskich. 35 proc. Niemców wskazało, że już obecnie duża liczba Turków mieszka w różnych krajach europejskich.

Świat PAP, MD /2004-12-09 23:50:00
Nikaragua: Trójka dzieci zmarła po zatruciu się cukierkami

Trójka dzieci z biednej rodziny nikaraguańskiej zmarła w czwartek po zatruciu się cukierkami, znalezionymi na głównym stołecznym wysypisku śmieci w Managui.

Bracia Rodriguez, będący w wieku 3, 4 i 6 lat, grzebali w śmietniku podobnie jak czynią to codziennie tysiące innych mieszkańców stolicy Nikaragui, poszukujących tam resztek jedzenia.

Cała trójka wróciła do domu z koszem pełnym cukierków.

Po paru godzinach wszystkie dzieci narzekać zaczęły na bóle brzucha, i odwiezione zostały do szpitala.

Zmarły jeszcze zanim udzielona im została pomoc medyczna.

Świat PAP, MD /2004-12-07 22:29:00
Hiszpania i Francja wzmacniają współpracę w walce z terroryzmem

Walka z terroryzmem, przyszłość Unii Europejskiej, a także budowa nowoczesnej linii kolejowej przez środkowe Pireneje były głównymi tematami XVII szczytu hiszpańsko- francuskiego, który odbył się we wtorek w Saragossie w Hiszpanii.

Spotkaniu przewodniczyli premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero i prezydent Francji Jacques Chirac. Obecni byli m.in. premier Francji Jean Pierre Raffarin i ministrowie spraw wewnętrznych, obrony, spraw zagranicznych, przemysłu obu krajów.

Na konferencji prasowej po rozmowach szefowie rządów obu krajów poinformowali o zawarciu porozumienia o wzmocnieniu współpracy w walce z terroryzmem międzynarodowym.

Uczestnicy szczytu wyrazili poparcie dla sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana, który znalazł się ostatnio w ogniu krytyki w związku ze skandalem wokół programu "ropa za żywność". Ich zdaniem krytyka ta jest "niesprawiedliwa". "Wszyscy w Europie, Azji i Afryce szanują sekretarza generalnego i mają uznanie dla jego pracy na rzecz pokoju i demokracji" - oświadczył Chirac.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut