profil

Buntownik… czy bez powodu? Zaprezentuj swoją opinię w formie wypracowania.

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-22
poleca 85% 1478 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bunt jest to postawa wyrażająca się w zgłaszaniu sprzeciwu, wyrażaniu niezadowolenia, przeciwstawianiu się komuś lub czemuś. Charakterystyczny jest dla okresu dojrzewania, kiedy młody człowiek postanawia głośno powiedzieć światu ,,NIE”. Każdy nastolatek w mniejszym lub większym stopniu protestuje przeciw różnym ideom jak rodzina, szkoła, moda czy też stereotypy. Jedną z takich osób był właśnie główny bohater powieści ,,Buszujący w zbożu”- Holden Caulfield.

Holden był siedemnastolatkiem żyjącym na przełomie lat 50 i 60. Kilkakrotnie został wyrzucony ze szkoły, tym razem nie miało stać się inaczej. Jego ostatnią szkołą była Pencey, w której nie zdał czterech przedmiotów, za trzy dni rodzice chłopca zostaną powiadomieni, że ich syn nie może już uczęszczać do tej uczelni. Jednak on nie chce czekać- pakuje się i ucieka ze szkoły w przeddzień Bożego Narodzenia. Wyrusza do rodzinnego miasta- Nowego Jorku, gdzie postanawia spędzić czas według własnych upodobań, a dopiero później powrócić do domu. Podczas tej wędrówki doświadcza wielu rozmaitych przygód, uczy się samodzielności i poznaje prawdziwy świat dorosłych. Trzy dni życia młodego bohatera w zupełności wystarczyły, żeby poznać ideały, jakimi kierował się w podejmowaniu decyzji.

Książka ta, ukazuje dramat nastolatka, opowiada o jego wewnętrznych rozterkach. Nie są nimi bynajmniej kłopoty w szkole. Owszem, wyrzucili go z wielu szkół, jednak on się tym nie przejmuje, nie zdaje sobie z prawy z konsekwencji. Jego zmartwieniem jest samotność wśród ludzi. Nie potrafi znaleźć miejsca dla siebie w wielkiej szkole, ulicach ogromnego Nowego Jorku. Czuje się sam, ponieważ uważa, że nikt go nie rozumie. Wszyscy ludzie, których zna, widzi, z którymi rozmawia to kabotyni, którzy nie widzą sensu życia, nie mają określonego celu, są ślepi i nieczuli. Chociaż Holden jest bogaty wewnętrznie, nikt nie spodziewałby się, że potrafi zdobyć się na tak filozoficzne spojrzenie na świat. Bowiem z zewnątrz wygląda mało ciekawie: lekceważy obowiązki, bardzo często nadużywa alkoholu, pali papierosy, jest wulgarny. Dochodzi nawet do tego, że do swojego hotelowego pokoju zaprasza prostytutkę. Bardzo często później żałuje tych nieprzemyślanych decyzji. Jego postawa wynika po części z tego, że czuje się zagubiony i bezsilny. Łamie reguły, nie dba o swój wizerunek wśród innych. Takie zachowanie jest głównym wyrazem buntu, a także zwrócenia na siebie uwagi. Sprzeciwia się on zakłamanemu światu dorosłych. Pragnie na zawsze pozostać dzieckiem, bo tylko ono zachowuje pierwotną niewinność, autentyczność zachowań, wyrażania własnych emocji. Zwycięstwo materialistycznego stylu życia napełnia odrazą Holdena, który pragnie opuścić miasto, marzy o wspaniałej włóczędze na Zachód, o życiu na łonie przyrody, z dala od wszelkich zdobyczy cywilizacji. Ten nastoletni chłopiec ma całkiem odmienny stosunek do pewnych tradycji, ustalonych reguł, a także czynności powszechnie lubianych przez społeczeństwo.

Uważam, że Holden dojrzewał stosunkowo szybko do swoich kolegów. Potrafił głośno wyrazić własne zdanie czy opinię, wiedział, czego oczekuje od życia, znał rzeczywistość taką, jaka była naprawdę. Spowodowane to było jego przeżyciami, doświadczeniami, a także środowiskiem, w którym się wychował. Jednak był jedynie osobą, która ma zaledwie naście lat. Nie potrafił jeszcze samodzielnie stawiać czoła przeciwnościom losu, decydować, co jest dla niego dobre, a co złe, rozwiązywać wszystkie problemy życia codziennego. Objawiało się to nieopanowaniem, wybuchami histerii, agresji, czy gniewem. Dlatego też, tak jak każdy nastolatek miał prawo się buntować. Była to jedynie reakcja na przerastające jego młodą psychikę obowiązki, dylematy, troski. Każdy człowiek wcześniej czy później buntuje się przeciw ludziom, światu, przeciw sobie…Dlatego powinniśmy zrozumieć drażliwe zachowanie Caulfielda, mimo iż bardzo często jego bunty były bezpodstawne i przesadnie napełnione złością.

W tej powieści wystąpiło wiele wątków popularnych wśród dzisiejszych czasów, np. umiłowanie wolności jednostki, nonkonformizm, rezygnacja ze zdobyczy współczesnej, zmaterializowanej cywilizacji, powrót do dzieciństwa, epoki niewinności. Ukazała zmartwienia i zgryzoty nastolatka, sprzeciwiającemu się mieszczańskiemu życiu, z którym może identyfikować się wielu młodych ludzi z całego świata.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty