profil

Charakterystyka układu limfatycznego - limfy chłonki

poleca 84% 2830 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Charakterystyka układu limfatycznego – limfy (chłonki)
Układ limfatyczny to system przewodów , narządów i tkanek zbierających z całego ciała nadmiar płynu tkankowego , czyli chłonki . Układ limfatyczny odprowadza chłonkę do krwi oraz uczestniczy w obronie organizmu przed infekcjami. Można go podzielić na cztery części .
1. Naczynia chłonne szyi.
Naczynia chłonne szyi odprowadzają chłonkę z głowy i szyi . Płyn tkankowy zanim powróci do układu krążenia, jest filtrowany przez węzły chłonne w celu wyłapania wszelkich obcych cząsteczek . Pomaga to chronić organizm przed infekcjami . Gdy boli nas gardło , węzły chłonne szyi obrzmiewają i odczuwamy ból .
2. Naczynia chłonne klatki piersiowej.
Chłonka odprowadzana z kończyn górnych i klatki piersiowej przechodzi przez węzły chłonne pachowe położone w dołach pachowych . W ich wnętrzu chłonka jest filtrowana . Przefiltrowany płyn spływa naczyniami chłonnymi klatki piersiowej : przewodem chłonnym prawym i przewodem piersiowym . Przewód piersiowy jest głównym naczyniem układu chłonnego , zbiera nadmiar płynu z prawie wszystkich części ciała . Przewód piersiowy rozpoczyna się pod przeponą , następnie biegnie w górę wzdłuż przedniej powierzchni kręgosłupa i uchodzi do dużej żyły leżącej poniżej szyi .
3. Naczynia chłonne jamy brzusznej.
Nadmiar płynu tkankowego ze wszystkich narządów jamy brzusznej , w tym żołądka , wątroby , trzustki i jelit , jest odprowadzany naczyniami chłonnymi do węzłów chłonnych w jamie brzusznej. Węzły te filtrują płyn , by usunąć zeń wszelkie szkodliwe cząsteczki , które mogłyby wywołać infekcję . Stąd przefiltrowany płyn płynie przewodem piersiowym do serca . Ważną rolę w zwalczaniu infekcji pełni śledziona , która leży w górnej części jamy brzusznej , po lewej stronie , zasłonięta dolnymi żebrami. Jedno z jej głównych zadań polega na umożliwieniu namnażania dwóch rodzajów komórek , makrofagów i limfocytów , które oczyszczają krew i biorą udział w reakcjach obronnych . Makrofagi filtrują krew , usuwając bakterie , resztki i zużyte erytrocyty ; limfocyty niszczą wnikające do ciała mikroorganizmy .
4. Naczynia chłonne miednicy.
Naczynia chłonne występują zwykle w grupach . Przykładem może być górna część uda w okolicy pachwiny. Naczynia chłonne odprowadzają nadmiar płynu tkankowego z dolnej części tułowia do węzłów chłonnych . Wewnątrz każdego węzła sieć limfocytów wychwytuje szkodliwe organizmy , aby nie dopuścić do infekcji.


JAK POWSTAJE CHŁONKA ?
90 % objętości powstającego przesączu z naczyń włosowatych powraca do krążenia za pomocą naczyń żylnych, pozostałe 10 % naczyniami chłonnymi. Początkowe naczynia limfatyczne zbudowane są z jednej warstwy komórek oplecionych filamentami łączącymi się z włóknami elastycznymi. Gromadzenie się płynu w przestrzeni międzykomórkowej doprowadza do rozciągania włókien zakotwiczonych w komórkach śródbłonka początkowych naczyń chłonnych, powoduje to otwarcie okienek międzykomórkowych i płyn wnika do naczyń. Ciśnienie chłonki wewnątrz naczyń wzrasta powyżej wartości ciśnienia płynu śródmiąższowego co powoduje skurcz i zamknięcie zastawek. Woda z chłonki powraca do przestrzeni śródmiąższowej zgodnie z wektorem różnicy ciśnień. Stąd w początkowym odcinku naczyń limfatycznych chłonka staje się trzykrotnie bardziej zagęszczona niż płyn międzykomórkowy. W odcinkach proksymalnych układu limfatycznego chłonka zostaje ponownie zagęszczona na poziomie węzłów limfatycznych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty