Przydatność 55%

Biografia Vincenta Van Gogha.

Autor: Vc

GOGH
VINCENT van, 1853–90, malarz hol.; przedstawiciel postimpresjonizmu; od 1886 we Francji; jego twórczość pocz. realist. o ciemnej tonacji przeszła przez krótką fazę impresjonist., aby osiągnąć własny dram. ekspresyjny styl; portrety ( Autoportret przy sztalugach ), pejzaże ( Most w Arles ), sceny rodzajowe, martwe natury (kilka wersji Słoneczników ), nokturny ( Nocna kawiarnia w Arles ); silny wpływ na malarstwo XX w.; pod wpływem depresji psych. popełnił samobójstwo.


Kościół w Auvers" 1890

Zachwianie równowagi modelu, pozorny brak proporcji, kontrastowe i głębokie kolory oraz długie i kręte pociągnięcia pędzla to charakterystyczne cechy malarstwa jednego z najwybitniejszych twórców tego okresu.

"Jedzący kartofle" 1885

Jest to scenka rodzajowa z życia holenderskich wieśniaków: rodzina przy skromnym posiłku złożonym z ziemniaków i napoju, właśnie rozlewanego do czarek przez starszą kobietę. Wpływ dawnych malarzy holenderskich widoczny jest nie tylko w lubianej przez nich tematyce rodzajowej, ale także w kolorystyce obrazu, opartej na brązach. Jednak charakterystyka postaci- ostra, wyrazista, trochę przesadna- odbiega wyraźnie od realistycznego stylu holenderskich mistrzów
"Gwieździsta noc" 1888

Nad uśpionym miasteczkiem nocne niebo jakby oszalało: gwiazdy, jasne i wielkie jak słońce, podobne są do wirujących, rozwieszonych wysoko lampionów, pomiędzy nimi widać kłębowisko rozświetlonej materii, jak baśniową Drogę Mleczną. Z dołu wystrzela jak płomień krzew cyprysu. Obraz- mówił van Gogh- winien wyrażać uczucia.

Autoportret" 1888


W tym poważnym, trochę oschłym autoportrecie malarza przeważa błękit, skontrastowany z cielistą barwą oblicza i intensywną, czerwoną plamą rudego zarostu. Malarz, upozorowany najzwyczajniej, jak na wielu innych znanych portretach, spogląda na nas wzrokiem skupionym, może trochę surowym.

Urodzony w Holandii w rodzinie pastora, Vincent van Gogh (1853-1890) w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości nie spodziewał się, że zostanie malarzem. Być może zamierzał, idąc w ślady ojca, poświęcić się działalności duszpasterskiej: rozpoczął nawet studia teologiczne i podjął pracę misjonarską wśród górników belgijskiego zagłębia węglowego Borinage. Jego pierwsze rysunki, wykonane węglem, to właśnie pejzaże z okolic Borinage i wizerunki robotników z kopalni. Zapewne wtedy właśnie podjął decyzję poświęcenia się sztuce, bo wkrótce rozpoczął w Brukseli naukę podstaw malarstwa. Studiował sztukę dawną, podziwiał malarstwo francuskiego realisty Jean Francois Milleta i mistrzów holenderskich XVII i XVIII wieku, co widać wyraźnie w jego ówczesnych obrazach.

Obraz "Jedzący kartofle" powstał w roku 1885. Wkrótce potem Vincent van Gogh znalazł się w Paryżu, gdzie korzystając z finansowej pomocy brata, podjął na nowo studia malarskie w jednej z prywatnych szkół. Prawdziwą jednak szkołą malowania było dla niego malarstwo impresjonistów. Przejęty możliwością kształtowania obrazu z barw czystych, świetlistych, van Gogh odrzucił tuby z farbami ciemnymi - czerniami, brązami - i nigdy już w ciągu kilku lat życia, które mu pozostały, do nich nie powrócił. Zaczął malować obrazy kolorowe, pełne słonecznego blasku, a jednak do impresjonistycznych niepodobne, dalekie od beztroski migotliwych płócien zapełnionych punktami lekko kładzionych barw. Obrazy van Gogha powstają z linii: najpierw delikatnej linii rysunku, wyodrębniającej postaci i przedmioty z tła, potem z barwnych, zawiłych kresek i kreseczek, wypełniających gęstymi szeregami powstałe pola obrazu, wznosząc doń przedziwny niepokój, a nawet dramat.
W roku 1888 van Gogh opuścił Paryż i wyjechał do roziskrzonego słońcem miasteczka Arles na południu Francji, gdzie wszystkie kolory na jego płótnach zajaśniały nowym, bardziej intensywnym blaskiem. Tam, jak mówił, "można znaleźć piękne przeciwstawienie czerwieni i zieleni, błękitu i oranżu, siarki (żółcienia) i fioletu."

Van Gogh zaczął zapadać na zdrowiu. Nadmierna wrażliwość, ciężki, upalny klimat, gorączkowy sposób pracy - to wszystko przyczyniło się do rozwoju poważnej choroby psychicznej i konieczności podjęcia kuracji. Wtedy to właśnie powstały najwspanialsze dzieła malarza- pejzaże, często z postaciami ludzi, oraz portrety.
W 1890 roku van Gogh opuścił południe Francji, wyjechał na północ w pobliże Paryża. W tym samym roku w lipcu, w chwili załamania, popełnił samobójstwo

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 117
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie