profil

Polityka dyskryminacji mniejszości narodowych we współczesnym świecie

poleca 85% 315 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swoich prawach. Są obdarzeni rozumem oraz powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa” głosi pierwszy artykuł Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka uchwalonej przez Organizacje Narodów Zjednoczonych ponad 50 lat temu – 10 grudnia 1948 r. Od tamtego czasu podpisało ją ponad 140 państw świata. Pomimo to w ponad 100 krajach więzi się ludzi z powodu przekonań, rasy czy przynależności etnicznej. Uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl padają ofiarą łamania praw człowieka. Okrutne i niebezpieczne metody ograniczania swobody ruchu podczas zatrzymań, takie m.in. jak celowe blokowanie dróg oddechowych, są przedmiotem dochodzeń w Szwajcarii i Belgii w następstwie doniesień o zgonach wskutek uduszenia w trakcie wymuszonej deportacji. Romowie padają ofiarą uprzedzeń w Bułgarii, Grecji, Rumunii, Słowacji, na Węgrzech i w Kosowie.

Mniejszości narodowe to społeczności trwale zamieszkujące na pewnym terytorium (zwł. państwa), różniące się od większości jego mieszkańców (lub od społeczności panującej politycznie) cechą (lub cechami), które powodują uznawanie ich w świadomości społ. za odmienne, a w stosunkach społ. wywołują nieraz dyskryminację; cechą taką bywa religia, język, świadomość nar., kultura itd.

1. Problemy z mniejszościami:
a) konflikty wewnętrzne
b) dyskryminacja prawna-> tendencje separatystyczne
c) chęć zmiany granic (mniejszość niemiecka w Polsce)
d) terroryzm

2. Dyskryminacja mniejszości w ostatnich latach:
a) Polacy na Litwie (nawet i lata ’90)
b) lata ’80 Bułgaria- przeciw mniejszości tureckiej, bułgaryzacja nazwisk, zamykanie szkół
tureckich
c) Romowie w Czechach i Słowacji
d) Kurdowie (Turcja, Irak, Iran) Partia Pracy Kurdystanu (na terenie Turcji)-> Otcha LAN
e) Baskowie i Palestyńczycy (mają autonomię)
f) Arabowie we Francji (z Maghrebu- Maroko, Algieria i Tunezja). Ponad 3mln Arabów->
problemy społeczne we Francji tworzą się getta arabskie.
g) Turcy w Niemczech
h) mniejszość francuska w Kebek w Kanadzie-> chcą własnego państwa

W Polsce-> II RP XX-lecie międzywojenne- mniejszość ukraińska i niemiecka wbrew ich woli znalazły się w Polsce i były najbardziej liczne. Białorusini-> Związek Białoruski w RP z siedzibą w Białymstoku. Romowie, których jest w Polsce 25- 35 tys., utworzyli w 1996 Radę Romów w Polsce. Napływ w ostatnich latach Romów rumuńskich-> żebractwo. Litwini-> Stowarzyszenie Litwinów w Polsce.

Obraz życia poszczególnych mniejszości narodowych cechuje duża hermetyczność. Publikowane przez nie wydawnictwa trafiają do wąskiego kręgu odbiorców, w amatorskim życiu artystycznym (teatralnym, muzycznym) następuje „zasklepianie się” w wąskim kręgu twórców i odbiorców, nauczanie języków odbywa się również w swoistym głębokim ukryciu, w ogóle życie mniejszościowe staje się sferą prywatności poszczególnych jednostek.

W ostatnich latach próbę wyjścia z „ukrycia” mniejszości stanowiły festiwale mniejszości narodowych oraz wystawa wydawnictw mniejszości narodowych zorganizowane w Gdańsku. W inicjatywach tych wzięły udział nie wszystkie społeczności mniejszościowe. Dały znać o sobie znamiona pewnej nieufności, niepewności wobec idei organizacji tego typu przedsięwzięć. Festiwale dostarczyły licznych dowodów, że życie mniejszości narodowych jako odrębności kulturowych jest reliktem społecznym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty