profil

Platforma Obywatelska.

poleca 85% 653 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Platforma Obywatelska, PO, partia polityczna założona 19 stycznia 2001 r. (zarejestrowana dopiero 5 marca 2002 r. jako Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej) przez Andrzeja Olechowskiego, Macieja Płażyńskiego z AWS i Donalda Tuska z Unii Wolności. Aktualnym przewodniczącym jest 47 letni Donald Tusk.
Program polityczny
Program Platformy opiera się na założeniach liberalizmu i konserwatyzmu.
PO opowiada się za likwidacją etatyzmu i ograniczeniem ingerencji państwa w gospodarkę; wysuwa propozycję wprowadzenia podatku liniowego. Platforma popiera wprowadzenie zasady wyborów większościowych do Sejmu i przekształcenie Senatu w izbę samorządową lub jego likwidację.
Organizacja młodzieżowa PO to Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.
Historia PO
Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001 roku. Założyło ją trzech działaczy: Donald Tusk, Andrzej Olechowski i Maciej Płażyński, którzy wcześniej nie mogli znaleźć w polityce swojego miejsca. Tusk przegrał w grudniu 2000 wybory na przewodniczącego UW, Płażyński został odsunięty na boczny tor w AWS, a Olechowski nie miał gdzie zdyskontować swego sukcesu politycznego, jakim było uzyskanie 19% głosów w wyborach prezydenckich w październiku 2000. Panowie postanowili się skrzyknąć i utworzyć nowy ruch społeczny, oddolny i samorządowy, odcinający się od związków z dotychczasowymi partiami politycznymi.
W wyborach do Sejmu 23 września 2001 r. Platforma zajęła 2. miejsce zdobywając 12,68% głosów i 65 mandatów, co było znacznie poniżej oczekiwań jej liderów (jeszcze na wiosnę sondaże dawały ugrupowaniu ok. 18% poparcia). W grudniu 2001 z klubu parlamentarnego PO wystąpiły takie postacie jak Artur Balazs i Zbigniew Chrzanowski. Założyli oni nową organizację pn. SKL/Ruch Nowej Polski (mają 8 mandatów).

Jesienią 2002 roku z szefostwa zrezygnował Maciej Płażński, twierdząc iż PO "nie spełniła jego oczekiwań". Krytykował PO za zamknięcie się na uboższą część społeczeństwa i zbytnie kokietowanie biznesu. Nowym prezesem został Donald Tusk.


Po wyborach PO współrządzi w kilku sejmikach (m.in. na Mazowszu, Małopolsce i Pomorzu). Dużą klęską partii okazała się spektakularna przegrana Andrzeja Olechowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy. Do sukcesów można zaś zaliczyć dobry wynik kandydatów partii w Gdańsku, Koszalinie i Katowicach.
Od września 2003 roku partia notuje stały wzrost notowań w sondażach, co po części tłumaczy się popularnością głównego śledczego Komisji Sejmowej ds. Rywina - reprezentanta PO Jana Rokity.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty