profil

Charakterystyka Tristana.

poleca 85% 1913 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jednym z tytułowych bohaterów tragedii „Dzieje Tristana i Izoldy” był dzielny i waleczny rycerz, wychowanek króla Marka-Tristan. Jego prawdziwymi rodzicami byli Riwalen (zginął przed jego urodzeniem) i Blancheflor (zmarła tuż po jego porodzie).
Wygląd Tristana, nie różnił się od innych bojowników. Wyglądał on jak zwyczajny średniowieczny rycerz, był dobrze zbudowany, nie bał się wyzwań i pojedynków, miał zbroję i oczywiście miecz jak na rycerza przystało.

Dominującą cechą osobowości Tristana była zmienność. Potwierdzeniem tego jest fakt, że początkowo kochał on króla jak ojca, był jego serdecznym, oddanym i najwierniejszym przyjacielem. Zmienił się błyskawicznie po „nieświadomym” wypiciu miłosnego napoju, wtedy ujrzał w królu Marku rywala, męża swej ukochanej. Natychmiast takie wartości jak rycerski honor, miłość i wierność wobec boskiego namiestnika (króla Marka) przestały być dla niego najwyższymi wartościami. Nasza postać dopuściła się zdrady Marka, działała niehonorowo. Charakteryzując bohatera nie możemy zapomnieć o najważniejszych cechach, mianowicie waleczności (walka z Morhołtem),bezgranicznej ufności, czułości, delikatności oraz subtelności, jaką darzył swą wybrankę serca- Izoldę Złotowłosą.

Tristan kocha Izoldę nad życie, co doskonale widać i za wszelką cenę pragnie z nią duchowej oraz fizycznej więzi. Zrobiłby wszystko, żeby być z kobietą bliską jego sercu, mimo, iż jego miłość jest źródłem piekielnych cierpień, ma niejasne i dziwne pochodzenie. Jest magiczną siłą, która wbrew prawu oraz przyjacielskim uczuciom przykuwa do siebie dwoje ludzi.

Moim zdaniem Tristan zasługuje na podziw a także uznanie, gdyż nie każdy, posiadałby odwagę, aby walczyć tak zaciekle, silnie oraz wytrwale o swoją miłość. On tego dokonał i mimo tego, że umarł, spotkał się ze swoją ukochaną tam, gdzie już bez przeszkód będą mogli się połączyć na zawsze i nikt i nic ich nie rozdzieli.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury