profil

Telewizja zmienia nas w społeczeństwo oglądaczy - rozprawka.

poleca 85% 276 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Często zastanawiałam się, czy twierdzenie „Telewizja zmienia nas w społeczeństwo oglądaczy” jest prawdziwe i dotyczy nas wszystkich, dlatego postaram się przedstawić moje refleksje na ten temat.

Otóż zacznę od tego, że wiele lat temu ludzie nie mieli takich problemów, jakie my mamy obecnie, ponieważ telewizja nie była tak łatwo dostępna i popularna. W dzisiejszych czasach znajduje się ona w każdym domu i wypełnia praktycznie nasze całe życie. Należy uwzględnić fakt, iż nasze szybkie życie doprowadziło nas właśnie do stanu, w jakim obecnie się znajdujemy. Po pierwsze sądzę, że współczesna młodzież nie ma zbyt wielu zajęć, jakie miałaby dwadzieścia lub trzydzieści lat temu. Brakuje zabaw na otwartej przestrzeni, wycieczek za miasto, biwaków oraz ognisk, których w przeszłości nie brakowało. Dzisiaj miejsce przestarzałych rozrywek zajmuje telewizja- powszechnie uznawana za największego pożeracza czasu w historii ludzkości. Po męczącej pracy w szkole lub innych dodatkowych zajęciach w ramach rozrywki siadamy wygodnie na kanapie, włączamy telewizor i zapominamy o całym bożym świecie. Nie interesuje nas nic dookoła, zamykamy się z sobie, tracimy przyjaciół, często też opuszczamy się w nauce lub nie przykładamy uwagi do systematycznej pracy. Kto jest temu winien? Uważam, że my, ponieważ nie potrafimy odpowiednio gospodarować swoim cennym, wolnym czasem. Wydaje mi się, że rozrywkę, którą jest telewizja powinniśmy stawiać na samym końcu.

Jednak w przekonaniu wielu ludzi telewizja ma również dobre strony. Przecież podobno pomaga rozwijać wyobraźnie oraz umożliwia poszerzanie horyzontów. Oczywiście jest to prawda, jednak wszystko powinno mieć swój umiar- a tego współczesnym ludziom niestety brakuje. Nie ulega wątpliwości, że telewizja jest nam potrzebna, gdyż dostarcza nam wielu wrażeń, dzięki niej dowiadujemy się o wszystkich wydarzeniach ze świata zewnętrznego, nie musimy wychodzić z domu, ponieważ przez reklamy wiemy, co znajduje się na półkach w naszych sklepach, oszczędzamy na biletach do kin oraz teatrów, ponieważ wszystko możemy obejrzeć za darmo w zaciszach naszego domu. Ale czy jest to do końca aż tak dobre? Nie robimy nic innego, poza siedzeniem i patrzeniem w ekran telewizora. Często zdarza się również, że ludzie dopasowują swój harmonogram zajęć do programów, które nadaje w danym dniu telewizja. Z pewnością nie zdajemy sobie sprawy, że reklamy telewizyjne są specjalnie podciągane pod publikę i my ulegamy ich wpływom. Warto jeszcze dodać, że animowane bajki zwane Mangą tak działają na dzieci, że potrafią one wyłączyć się zupełnie od świata zewnętrznego przez cały czas trwania oglądanego programu. Naukowcy twierdzą, iż prowadzi to zahamowań naszego rozwoju emocjonalnego, co w przyszłości może mieć bardzo złe efekty takie jak coraz bardziej hamują obecnie rozwój wyobraźni. Jednak według opinii współczesnej młodzieży telewizja pomaga zrozumieć otaczający nas świat. Nie znam się na tym, ale sądzę, że przygody bohaterów telenowel nie są prawdziwym życiem, z którym mamy do czynienia, na co dzień. Kto więc ma rację? Wydaje mi się, że nie da się tego jednoznacznie określić. Nie ulega wątpliwości, że telewizja manipuluje wszystkimi ludźmi. Czy poglądy w niej wygłaszane zawsze odpowiadają naszym poglądom? Z pewnością nie, jednak często zdarza się tak, że poglądy innych ludzi traktujemy jako własne, co doprowadza do tego, że nie mamy swojego zdania.

Swoje rozważania zakończę twierdzeniem, iż telewizja faktycznie zmienia nas w społeczeństwo oglądaczy i nikt, ani nic nie jest w stanie tego zmienić, ponieważ sami doprowadziliśmy się do tego stanu, a zmienić naszego życia tak łatwo się niestety nie da. Mimo tego nakłaniam wszystkie młode osoby, do tego, aby zwolniły tempo swojego życia i spróbowały przeżyć, chociaż jeden dzień bez telewizji. Czy jest to możliwe? Nie wiem, jednak jestem pewna, że każdy powinien spróbować.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty