profil

Warszawa – rekordy miasta.

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Warszawa – stolica Polski i jedno z NAJbardziej interesujących miast, pod wieloma względami po prostu NAJ

Najwyższy budynek
Pałac Kultury i Nauki Ten prezent narodów ZSRR dla odbudowywanej Warszawy, wzniesiony 1950-1955 w stylu typowo socrealistycznym; ma ponad 230 m wysokości i mieści: trzy teatry, multikino, Salę Kongresową, Pałac Młodzieży (z basenem), kiedyś także dom towarowy, a wiele jego pomieszczeń pełni rolę sal targowych. W latach 1955-1956 nosił imię Józefa Stalina; napisy świadczące o jego historii zostały usunięte, ale ślady po nich pozostały. Według niepisanego obyczaju architektów żaden warszawski biurowiec nie miał być wyższy od "Pekinu"...
Najmniejszy kościół

Kościół pod wezwaniem bł. brata Alberta i św. Andrzeja W Warszawie jest wiele kościołów, ale temu warto poświęcić uwagę. Zbudowano go od zera na pl. Teatralnym na miejscu kościoła św. Andrzeja, którego mury zburzono po II wojnie światowej. Ta mała, ale bardzo ładna świątynia jest oficjalnym kościołem środowisk twórczych.
Najmniejszy dom
Ten kiosk z prasą, "przyklejony" do kościoła św. Ducha oo. paulinów na Nowym Mieście to najmniejszy dom w Warszawie. A to dlatego, że zgodnie z przepisami tylko samodzielne budynki mają swoje numery uliczne, a ten kiosk ma swój własny adres: ul. Długa 1.





Najwęższy dom
Najwęższy dom w Warszawie to ten w środku fotografii: brama i dwa okna nad nią. Powstał w XVII w., na miejscu przejścia do furty w murach miejskich. Tak naprawdę to jego fasady od ul. Dawnej i od strony Wisły są szersze, stoi więc na planie zbliżonym do trójkąta. Właściciel zapewne sporo oszczędzał na podatku miejskim, który liczono niegdyś od szerokości fasady ulicznej i ilości okien na jednym piętrze

Najdłuższa ulica
Ulica Puławska, ma około 11 km długości (stąd brak fotografii). Ma początek przy pl. Unii Lubelskiej, a koniec w podwarszawskim Piasecznie. Jest to ulica wyjątkowa nie tylko z powodu długości, ale także z powodu numeracji domów. Wzdłuż tej ulicy numery zwiększają się nie z biegiem Wisły, ale odwrotnie - od centrum miasta do Piaseczna.

Najdłuższy dom (oficjalnie)

Tak zwany "Tasiemiec" lub "Deska", stoi przy ulicy Kijowskiej, naprzeciw Dworca Wschodniego. Ma 508 metrów długości, więc ustępuje tylko gdańskiemu "Falowcowi". Z racji długości nie zmieścił się cały na fotografii. Ale uwaga! Tak naprawdę najdłuższy budynek Warszawy stoi na tzw. Osiedlu Hansenów (okolice ul. F. Żymirskiego i Opinogórskiej), ma około 1,5 km długości, ale nie stoi w linii prostej, tylko jest "połamany", a poszczególne jego części mają różne adresy; dlatego nie jest prezentowany oficjalnie jako najdłuższy warszawski dom.


Najstarszy pomnik
Kolumna św. Anny Kolumna z barokową rzeźbą przedstawiającą św. Annę stoi przy kościele pod tym samym wezwaniem od roku 1643, jest więc o rok starsza od Kolumny króla Zygmunta III Wazy . Niestety trudno ją dostrzec spoza reklam pizzerii i parasoli kawiarnianych. Zresztą w tej chwili jest zabrana do remontu, bo trzon kolumny zaczął niebezpiecznie kruszeć.


Najsympatyczniejsza nazwa ulicy
Ulica Kubusia Puchatka Wprawdzie był to Miś O Bardzo Małym Rozumku i do tego łakomczuch, ale za to dobry przyjaciel i poczciwy zwierzaczek. Politycznie neutralny, więc jest nadzieja, że nazwa ulicy nie ulegnie zmianie przy okazji jakichś zawirowań politycznych (zwłaszcza, że jest dokładnie naprzeciwko Ministerstwa Finansów).

Najbrzydszy pomnik
Stoi toto na skarpie niedaleko murów staromiejskich i ul. Bugaj; są aż trzy wersje informacji kogo pomnik przedstawia: 1. Wars i Sawa ( Legenda o powstaniu Warszawy) 2. Książęta mazowieccy Anna i Stanisław 3. Powstańcy walczący na Starym Mieście w sierpniu 1944 r. Za trzecią wersją przemawia znak Polski Walczącej z boku pomnika, ale w takim razie wstyd i hańba temu, kto uhonorował powstańców taką rzeźbą.
Najwięcej stylów architektonicznych w jednym budynku czyli kościół św. Anny (oo. bernardynów)
Według przewodnika po Warszawie to "niekwestionowany lider w dziedzinie stylów": gotycka absyda i fragmenty ścian bocznych, neorenesansowa dzwonnica, barokowy szczyt, barokowo-rokokowe wnętrza i klasycystyczna fasada. Kościół został ufundowany przez księżnę Annę Mazowiecką w roku 1454. Zniszczony podczas "potopu", został odbudowany w stylu barokowym, ale z wykorzystaniem ocalałych elementów. Ponownie zniszczony podczas II wojny, obecnie to "kościół akademicki".

Najkrócej stojący pomnik
Pomnik "Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej" Zwany przez warszawiaków "UB-eliskiem" lub "Pomnikiem Utrwalaczy". Wzniesiony na placu przed Pałacem Lubomirskich (Pl. Żelaznej Bramy) w 1985 r., stał zaledwie 5 lat z powodu zmian politycznych jakie nastąpiły wtedy w Polsce . Pomnik nie był powszechnie fotografowany i stąd brak lepszego zdjęcia.

Najdłuższe nazwy ulic
Dotychczasowe rekordy długości nazw (zakładając, że podajemy pełną nazwę słownie, czyli również z liczebnikami): · ulica Dwudziestego Pierwszego Pułku Piechoty imienia Dzieci Warszawy · Skwer Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski · ulica Bitwy Warszawskiej Tysiąc Dziewięćset Dwudziestego Roku

Najstarsza z warszawskich katedr rzymsko-katolickich
Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela jest najstarszą z trzech warszawskich katedr rzymsko-katolickich; pozostałe dwie to katedra św. Floriana na Pradze i Katedra Polowa Wojska Polskiego (b. kościół oo. pijarów) przy ul. Długiej. Kościół ma tytuł katedry od roku 1798. Pierwsza pisemna wzmianka o kościele dotyczy roku 1339; toczył się tu proces Polski przeciw Zakonowi Krzyżackiemu o Ziemię Chełmińską, Kujawy, Dobrzańską i Pomorze. Pierwszy kościół był o wiele mniejszy, miał rozmiary dzisiejszego prezbiterium. Na przestrzeni dziejów świątynia była wiele razy przebudowywana i powiększana. W roku 1602 podczas silnego wiatru hełm dzwonnicy kościoła runął na gmach niszcząc dach i część murów i dzwonnicę trzeba było rozebrać. Kościół został wtedy przebudowany w stylu barokowym. Tu byli koronowani dwaj polscy królowie - Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski, a 3 maja 1791 r. szlachta na uroczystej mszy zaprzysięgła wierność konstytucji uchwalonej w niedalekim zamku.


Najdłużej trwająca budowa
To oczywiście Warszawskie metro! Jego budowa trwa już ponad 78 lat i jak na razie nie widać końca tej inwestycji. A oto i jego historia: 1925 rok - Władze miasta Warszawy podjęły uchwałę o opracowaniu projektu kolei podziemnej (Metropolitain'u), 1927 rok - zatwierdzono szkicowy plan kierunków tras metra i rozpoczęto pierwsze badania geologiczne, 1938 rok - utworzono Biuro Studiów i Projektów Kolei Podziemnej, 1939 rok - wojna przerywa prace projektowe i przygotowawcze, 1950 rok - Rząd PRL podjął uchwałę o budowie metra w Warszawie, 1951 rok - rozpoczęto budowę metra głębokiego, 1953 rok - ograniczono budowę do odcinka doświadczalnego, 1957 rok - roboty definitywnie przerwano, 1974 rok - do tego roku prowadzono prace studialne, 1975 rok - opracowane zostały założenia techniczno - ekonomiczne I linii metra w Warszawie, 1982 rok - Rada Ministrów podejmuje uchwałę nr 266/82 w sprawie budowy I linii metra w Warszawie, 1983 rok - zostaje powołana Generalna Dyrekcja Budowy Metra, sprawująca funkcję Inwestora i Generalnego Realizatora Inwestycji, 1983 rok - 15 kwietnia zostaje wbity w ziemię pierwszy pal stalowy na trasie wykopu metra, 1985 rok - rozpoczęto budowę tunelu metodą podziemną przy użyciu tarczy, 1986 rok - zweryfikowano nakłady finansowe oraz zakres inwestycji, przesunięto termin zakończenia budowy, 1987 rok - zmienia się system finansowania budowy, budżet centralny przestaje być wyłącznym źródłem finansowania budowy, 1989 rok - zapada decyzja o zaniechaniu w pierwszej kolejności budowy stacji A12 "Pl. Konstytucji" i A16 "Muranów", 1990 rok - Warszawa otrzymuje w darze 10 wagonów radzieckich, 1990 rok - kłopoty finansowe skłaniają władze miasta do podjęcia decyzji o ograniczeniu prac przy budowie metra, 1994 rok - zakupione zostają 32 wagony metra produkcji rosyjskiej, 1995 rok - zostaje oddany do eksploatacji I odcinek metra długości 11 km, od stacji "Kabaty" do stacji "Politechnika", 1998 rok - przekazany zostaje do ruchu następny odcinek metra długości 1,5 km do stacji "Centrum", 2000 rok - dostawa pierwszej partii 4 nowoczesnych pociągów (24 wagony) firmy Alstom, 2001 rok - oddany zostaje do ruchu 1,7 km odcinek metra do stacji "Ratusz" przy pl. Bankowym.

Najwięcej zielonych terenów spośród
innych polskich miast

· Parki: w Śródmieściu: Łazienki Królewskie (ok. 75 ha), Park Ujazdowski, Ogród Saski, Ogród Krasińskich, park pałacowy w Wilanowie, na Woli: Park Sowińskiego, Park Szymańskiego, Moczydło, na Pradze: Park Paderewskiego, zwany również Parkiem Skaryszewskim, na Ochocie: Szczęśliwice, na Mokotowie Morskie Oko, na Żoliborzu: tereny rekreacyjne na Kępie Potockiej.· Lasy (są i takie w granicach Warszawy!): Lasek Bielański, Młociny, Bemowo, Lasek na Kole, Powsin (w pobliżu piękny ogród botaniczny), Las Kabacki. A niedaleko od Warszawy - Puszcza Kampinoska, ok. 300 km kw. lasu.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut