profil

Cukrzyca

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podłoże fizjologiczne:
Centralnym punktem w organizmie jest PODWZGÓRZE - od niego wychodzą wszystkie rozkazy sygnały, impulsy oraz metabolity.
Kieruje ono przysadką mózgową do wydzielania hormonów do krwi obwodowej poprzez naczynia wrotne (połączenia krwionośne) i w ten sposób pobudza przysadkę.
Ważąc zaledwie 0,5- 0,8 g, pełni ona kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu.
Wydziela ona hormony wpływające na czynności całego organizmu lub regulujących funkcjonowanie innych gruczołów dokrewnych.
Aktywność wewnątrzwydzielnicza przysadki jest sterowana potrzebami organizmu i pozostaje pod kontrolą centralnego układu nerwowego. Część hormonów przysadkowych jest wydzielana pod wpływem hormonów uwalniających, produkowanych przez część mózgu zwaną podwzgórzem.

Podwzgórze spełnia ważne funkcje regulacyjne- podstawową rolę w sprzężeniach zwrotnych.
Jest to reguła w naszym organizmie odpowiedzialna za to, iż:
• jeśli stężenie hormonów we krwi wzrasta i osiąga maksymalny poziom to wtedy podwzgórze jest hamowane i przestaje wydzielać do przysadki swoje hormony, więc przysadka jest niepobudzona i nie wydziela swoich hormonów do narządów obwodowych (np. hormon tyreotropowy nie działa na tarczycę i nie może ona wydzielać do krwi hormonów tarczycowych -tyrozyny.)
• zaś, jeśli stężenie hormonów we krwi obniża się i jest niskie to podwzgórze zostaje odhamowane i zaczyna wydzielać swoje hormony, które to stymulują działanie przysadki mózgowej i narządów obwodowych do wydzielania swych własnych hormonów.

Starzenie się powoduje zmiany w naszym organizmie, nie tylko te, które widać gołym okiem, ale i takie, które są odpowiedzialne zza prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.
Podwzgórze wraz z wiekiem staje się mniej wrażliwe na hamujące działanie hormonów i metabolitów.
Stałe hamowanie i odhamowywanie podwzgórza, jakie zachodzi podczas całego naszego życia powoduje jej tępienie i powoli z czasem traci swą wrażliwość.

Skutkiem tego jest, że podwzgórze jest trudniej hamowane i musi być przez to bardziej aktywne, aby móc nadrobić straty spowodowane swą mniejszą wrażliwością.
U starszych ludzi w organizmie musi być większe stężenie hormonów i metabolitów (większe niż u młodych ludzi), by w końcu podwzgórze zareagowało na ten stan rzeczy i „zahamowało się”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty