profil

Kim jest człowiek?

poleca 85% 151 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wydaje mi się aby odpowiedzieć na pytanie „kim jest człowiek?” należy najpierw zadać pytanie „kim był człowiek?”. Dlatego postaram się rozpocząć od odpowiedzi na to pytanie. Człowiek się zmienia bezustannie dlatego również zmienia się misce na Ziemi. Kilka milionów lat temu jeden z naszych pierwszych przodków – Ramapithecus – był bardzo podobny do małpy. Zdobywał on pożywienie na ziemi, nie na drzewach, co pozwoliło mu utrwalić zwyczaj chodzenia w postawie wyprostowanej. Później - około 4 milionów lat temu część dzisiejszej wschodniej Afryki zamieszkiwał nowy osobnik człowiekowaty - Homo Afarensis, który był najstarszym naszym przodkiem w linii prostej. Natomiast około 2,5 miliona lat temu pojawił się Homo Habilis czyli człowiek zręczny. Jego mózg był dwa razy mniejszy od mózgu współczesnych ludzi, jednakże pozwoliło mu to na opanowanie sztuki wytwarzania pierwszych prymitywnych, kamiennych narzędzi, których używał do rozcinania martwych zwierząt. Późniejszym osobnikiem człekokształtnym był Homo Erectus czyli człowiek wyprostowany. Żył on około 1,5 miliona lat temu. Mimo niewielkiego powiększenia się mózgu (około 2/3 wielkości mózgu współczesnych ludzi) potrafił on już wytwarzać dość wymyślne kamienne narzędzia oraz opanował sztukę wykorzystywania ognia do własnych celów. Dzięki temu mógł on wyruszyć na północ gdzie panował chłodniejszy klimat. Skamieniałości dowodzą że, około 500 tysięcy lat temu Homo Erectus rozprzestrzenił się w Europie oraz na Dalekim Wschodzie. Przez następne 200 tyś lat Homo Erectus powoli przekształcił się w Homo Sapiens co oznacza człowieka rozumnego. Około 200 tyś lat temu proces ten w pełni się już dokonał, jednak ewolucja człowieka jeszcze się nie skończyła. Rozwinęły się dwie podgrupy: Homo Sapiens Sapiens (człowiek współczesny) oraz Homo Neanderthalensis (neandertalczyk). Nazywa się nich mylnie jaskiniowcami, ponieważ właśnie w jaskiniach znaleziono najlepiej zachowane dowody zamieszkiwania pewnych obszarów przez neandertalczyków. Natomiast jaskiń używali tylko jako schronień przed niebezpiecznymi zwierzętami oraz przed zimnem epoki lodowcowej. A do codziennego życia używali namiotów ze skór zwierząt oraz drewnianych szałasów, zamieszkiwali lasy i stepy. Człowiek współczesny - Homo Sapiens Sapiens pojawił się po raz pierwszy w Afryce około 100 tysięcy lat temu. Szybko rozwinął umiejętności, dzięki którym stał się panem planety.
Właśnie tym władcą planety zajmiemy się w dalszej części. Postaram się odpowiedzieć kim jest współczesny w obecnych czasach.

Człowiek - jest to święta rzecz, której krzywdzić nikomu nie wolno. Stefan Żeromski
Człowiek - persona non grata. Stanisław Jerzy Lec
Człowiek - produkt uboczny miłości. Stanisław Jerzy Lec
Człowiek [...] stworzenie towarzyskie. Arystoteles
Człowiek jest arcydziełem Bożym, w którym miłość i mądrość wypowiedziały się najpełniej. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński
Człowiek jest delikatną maszyną, łatwo ulega rozregulowaniu. Nikos Kazantzakis
Człowiek jest jedyną istota w przyrodzie zdolna do bezinteresownego świństwa. Andre Gide
Człowiek jest jedynym zwierzęciem, które kładzie się spać, kiedy nie jest śpiące i wstaje kiedy jest senne. Dave Gneiser
Człowiek jest małym światem. Demokryt z Abdery
Człowiek jest miarą wszechrzeczy. Protagoras z Abdery
Człowiek jest najbardziej nieudanym zwierzęciem w przyrodzie. Max Scheler
Człowiek jest obywatelem świata. Antyfanes
Człowiek jest tylko tchnieniem i cieniem. Sofokles
Człowiek jest tylko trzciną, najwątlejszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą. Blaise Pascal
Człowiek jest tym, co zje. Ludwig Feuerbach
Człowiek jest tym, czym jest. Ludwig Andreas Feuerbach
Człowiek jest uczniem, cierpienie jego nauczycielem. Alfred Musset
Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jan Paweł II
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym. Arystoteles
Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest. J Conrad
Człowiek jest żyjącą niewystarczalnością. Jose Ortega y Gasset
Człowiek jest: dla przeszłości - historykiem, dla przyszłości - poetą, dla teraźniejszości - komediantem. Polivios Dimitrakopulos
Człowiek to byt, który aspiruje do bycia Bogiem. Być człowiekiem to dążyć do bycia Bogiem, albo jeśli kto woli, człowiek w sposób fundamentalny pragnieniem bycia Bogiem. Jean Paul Sartre
Człowiek to istota pełna nadziei i pomysłów, które są zaprzeczeniem tezy, że nic nie możemy zmienić. Tom Clancy
Człowiek to jedyne zwierzę które się rumieni. I jedyne, które ma za co. Mark Twain
Człowiek to psie wyobrażenie boga. Holbrook Jackson
Człowiek jest istotą kruchą: wystarczy odrąbać mu głowę, żeby przestał żyć.
Człowiek jest jak gramofon z paroma płytami. Szybko jesteś nimi znudzony; a jednak musisz siedzieć przy stole, gdy ten odgrywa je dla każdego nowego gościa.

Jak widać na powyższych przykładach człowiek jest postrzegany różnie. Czasami w sposób dziwny ale bardzo oryginalny. Momentami porównywany jest to rzeczy, zwierząt czy też istot.

© By Harnaś Inc. All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, stored in retrieval system, or transmitted in any form or by any means, electronic, mechanical, photocopying, etc., without the prior written permission of the copyright holders.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty