Przydatność 45%

Alegorie w bajkach Ignacego Krasickiego. Opis ukrytych znaczeń wybranych postaw, motywów lub fabuł.

Autor:

W swoich bajkach Krasicki zawierał obserwacje obyczajowe, opisywał ludzi reprezentujących różne stany, zawody światopoglądy. Nie bał się poruszać spraw związanych z wiarą. W większości bajek do ukazania postępowania ludzi wykorzystane zostały zwierzęta, czyli tzw. alegorie. Świat widziany oczyma autora bajek aż roi się od obłudy, skrywanego okrucieństwa, intryg, fałszu i pychy.

Jedną z bajek alegorycznych jest bajka pt. Kruk i Lis. Występują w niej zwierzęta symbolizujące ułomności ludzkie. Posiada klasyczną formę. Zaczyna się morałem w postaci przysłowia „Bywa często zdziwionym, kto lubi być chwalonym”, a po nim następuje część epicka mająca funkcję ilustracyjną. Wystarczyło kilka pochlebstw i fałszywych zachwytów nad wdziękami kruka by ten uwierzył w swój talent śpiewaczy otworzył dziób i wypuścił kawałek sera, na co czekał sprytny lis.

Arcydziełem bajki akcji jest „Szczur i kot”, utwór zaledwie czterowersowy, ale o rzadkiej dynamice zdarzeń ostatniego dwuwersu przeciwstawionej bezczynności pierwszego dwuwersu. Tytułowy szczur chełpi się swoją sytuacją („ mnie to kadzą”), i kiedy, jak można się domyślić trwa w samouwielbieniu kres jego pysze kładzie szybki tok zdarzeń:

„Wtem, gdy się dymem kadzidł zbytecznych zakrztusił,

Wpadł kot z boku na niego, porwał i udusił. W tej bajce Krasicki przestrzega przed pychą. Bajka jest dynamiczna i ośmiesza wadę pychy.

Istniejące w świecie prawd też da się znakomicie ukazać w krótkiej bajce. Za przykład możemy tu podać utwór pt. „Lew i zwierzęta”. Liczy się siła, spryt, przebiegłość. Chce ukazać to, że silniejsi wykorzystują słabszych. Lew był silny i sprytny, więc najpierw kazał zwierzętom zjadać siebie nawzajem, a potem, kiedy były już wystarczająco tłuste sam je zjadł. Przykładem bajki, w której silniejszy zwycięża może być także bajka pt. „Jagnię i wilcy”, w której to dwóch wilków zjada jedno jagnię, gdy jagnię zapytało:, „Jakim prawem?”,
Dwóch wilków odpowiada: „Smacznyś, słaby i w lesie”. Te dzieło również ukazuje przewagę silniejszego nad słabszym.

W swoich utworach poeta porusza także temat fałszywych przyjaciół. W bajce „Przyjaciele”, autor ukazuje egoizm ludzi. Przyjaciele są najlepsi tylko wtedy, gdy nie oczekujemy od nich pomocy. Jeśli potrzebujemy ich wsparcia, odsuwają się od nas. Wymagaj pomocy od innych, ale w zamian nic nie oferują. „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, taki morał wypływa z tej bajki. Pouczając wszystkich Krasicki przestrzega nas przed ludźmi, którzy tak naprawdę tylko udają naszych przyjaciół, ale wcale nimi nie są.

W bajce „Wół i mrówki” Krasicki wyśmiewa wadę lenistwa. W morale, który zawiera się w ostatnich dwóch wersach:

„Z umysłu pracujących szacunek roboty,
Ty pracujesz, bo musisz, my mrówki z ochoty”,

Wynika, iż ludzie pracują tylko, dlatego, że nie mają innego wyboru i ich praca wcale ich nie satysfakcjonuje, wręcz przeciwnie, męczy i nudzi. Ludzka natura sprawiła, że jesteśmy leniwi i nie lubimy pracować.

Każdy własny kąt lepszy, niż innych pałace. Właśnie to autor chce nam przekazać w bajce pt. „Żółw i mysz”. Morał, który Krasicki przekazuje nam w ostatnich dwóch wersach:

„Mniej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny;

Prawda, nie jest wspaniały, szczupły, ale własny”, uczy nas tego, abyśmy zawsze liczyli na siebie, a nie na innych. Zawsze lepsze jest to, co mamy, to, co jest nasze własne, od tego, co inni nam oferują. Z naszą własnością możemy zrobić to, co nam się żywnie podoba i inni nam nie mogą w tym przeszkodzić.

Spryt nie zawsze popłaca, bo nieraz możemy spotkać kogoś, kto jest sprytniejszy od nas. Właśnie to głosi Krasicki w bajce pt. „Czapla, ryby i rak. Czapla była zbyt zachłanna. Naiwne ryby jej uwierzyły, ale sprytny rak przeczuł co się święci:

„jeden z nich widząc, iż go czapla niesie w krzaki,
postrzegł zdradę, o zemstę zaraz się pokusił,
tak dobrze za kark ujął, iż czaple udusił”.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 293
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie