profil

Który z bohaterów książki "Kamienie na szaniec" mógłby być Twoim przyjacielem.

poleca 85% 122 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Niedawno przeczytałam ciekawą lekturę Aleksandra Kamińskiego pod tytułem „Kamienie na szaniec”. Książka ta opowiada o przygodach trzech młodych mężczyzn w czasie drugiej wojny światowej.

Skłaniam się ku twierdzeniu, że za swojego najlepszego przyjaciela wybrałabym Alka, czyli Aleksego Dawidowskiego.
Na wstępie chciałabym scharakteryzować sylwetkę bohatera. Urodził się on tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Jest więc pierwszym pokoleniem, które przyszło na świat w odrodzonej, po ponad stu dwudziestu latach niewoli, Polsce. Miało to niewątpliwie wpływ na otoczenie, w którym żył i na niego samego. Uczęszczał do jednego z najznakomitszych warszawskich gimnazjów im. Stefana Batorego. Choć nie za bardzo przykładał się do nauki, maturę zdał w wieku dziewiętnastu lat.

Alek nie potrafił patrzeć na czyjąś krzywdę i chętnie wszystkim pomagał. Dzięki temu zyskał sobie wielu przyjaciół, którzy cenili go i wiedzieli, że można było na nim polegać.

Sądzę, iż chłopak był odważnym człowiekiem. Brał udział w wielu przedsięwzięciach, których celem było osłabienie waleczności Niemców. Różnego rodzaje akcje sabotażowe doprowadzały hitlerowców do wściekłości. W czasie jednego z takich działań mającego na celu odbicie z rąk Niemców jego przyjaciela, Rudego, Alek zginął.

Musiał nauczyć się żelaznej dyscypliny, bo zdawał sobie sprawę z tego, że najmniejszy błąd popełniony podczas działań jest jednoznaczny często ze śmiercią wielu ludzi. Bohater bardzo często zastanawiał się nad niedociągnięciami swojego charakteru. Wmawiał sobie, że jest nieczuły, mało wrażliwy na okrucieństwa hitlerowców. Jednak jego prawdziwymi wadami były: niecierpliwość, skłonność do ryzyka oraz brawura.
Analizując postawę Alka można stwierdzić, że był wierny ojczyźnie i przyjaciołom. Starał się jak najwięcej zrobić dla swoich przyjaciół i ojczyzny, nigdy nie opuścił ich w potrzebie.

Na podstawie powyższych argumentów można stwierdzić, iż Alek był wzorem dobrego i oddanego kolegi. Dla dzisiejszej młodzieży może służyć jako wzór patrioty. Człowieka, który swoim zażyciem świadczył o wielkim umiłowaniu do ojczyzny.
Dawidowski to również doskonały wzór prawdziwego przyjaciela, na którym można było polegać w każdej sytuacji. Najlepszym przykładem tego jest jego śmierć poniesiona w imię prawdziwej przyjaźni.

Alek to bohater, od którego można się uczyć wytrwałości, uporu i zdyscyplinowania. Potrafił pięknie żyć i godnie umierać. Takiego pozytywnego bohatera w dzisiejszych czasach trudno spotkać.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty