profil

Dlaczego Aleksander Kamiński nadał swojej książce tytuł "Kamienie na szaniec".

poleca 85% 2234 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki Kamienie na szaniec

Wiele czytelników zastanawia się, dlaczego Aleksnader Kamiński nadał swojej książce tytuł „Kamienie na szaniec”. Inne książki Jego autorstwa mają tytuł od nazwisk, bądź przezwisk głównych bohaterów np. Antek cwaniak, Andrzej Małkowski albo od formacji, w których służyli np. Zośka czy Parasol. Tym razem posłużył się słowami jednego z największych polskich poetów.

Celem moich rozważań jest uzasadnienie, iż tytuł książki A. Kamińskiego ma głębsze podłoże moralne i patriotyczne. Wers z wiersza Juliusza Słowackiego jest wieloznaczny i można go rozpatrywać w różnych aspektach, o których chciałbym napisać.

Chcę zwrócić uwagę na to, że podobnie zatytułowany był pamiętnik jednego z głównych bohaterów, Tadeusza Zawadzkiego – „Zośki”. Zawierał on opis przyjaźni autora wspomnień z Rudym i Alkiem, akcji przez nich przeprowadzonych oraz jego przeżyć i przemyśleń. Wspomnienia stały się podstawą fabuły, książki, która jest obecnie naszą lekturą. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pierwsze wydanie „Kamieni na Szaniec” nie opowiadało jeszcze o śmierci Zośki, do której doszło po jej wydaniu.

Należy wspomnieć również o tym, że tytuł książki jest fragmentem utworu, o którego przeczytanie prosił przed śmiercią Rudy. W ten sposób Kamiński oddał hołd głównym bohaterom, a w szczególności Rudemu. Dla głównych bohaterów ten wiersz miał szczególne znaczenie, wyrażał to, co czuli. Ten utwór był naprawdę testamentem Rudego, aby inni kontynuowali walkę („niech żywi nie tracą nadziei”).

Trudno zaprzeczyć, że Juliusz Słowacki był wielkim patriotą. Cytat z jego wiersza, wykorzystany jako tytuł utworu potęgował uczucie miłości do ojczyzny. Doskonale współgrało to z zamysłem A. Kamińskiego, który chciał pokrzepić serca walczących Polaków, ukazując bohaterstwo harcerzy walczących z najeźdźcą hitlerowskim, ich życie i śmierć.

W wersie z wiersza „Testament mój” należy się doszukiwać również znaczenia przenośnego. Bohaterzy ksiązki A. Kamińskiego to wspaniali młodzi ludzie pełni ideałów, można powiedzieć, że byli brylantami narodu Polskiego. Niestety w przypadku wielu z nich sprawdziło się przysłowie, że Polacy strzelają do wroga z brylantów. Podobne znaczenie ma również wspomniany wers w powieści Aleksandra Kamińskiego, gdyż jego bohaterów można również porównać do kamieni, z których usypano szaniec, aby pokonać wroga.

Sądzę, że przedstawione argumenty wystarcza, aby wyjaśnić znaczenie tytułu, świadczą też o tym, że nieprzypadkowo zatytułował swoją książkę. Tytuł zaczerpnięty, z wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój” idealnie nadaje się na tytuł powieści patriotycznej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury