profil

Analiza Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian oraz tekstu George’a Orwella.

poleca 85% 1728 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Oceń analizując parafrazę Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian, czy tekst George’a Orwella prawdziwie charakteryzuje współczesny świat.

Orwell George, właściwie Eric Arthur Blair angielski pisarz, także znany publicysta. W latach 1922-1927 pracował w brytyjskiej policji imperialnej w Birmie. George Orwell w swoim tekście Listu św. Pawła zmienił jedynie jedno słowo, którym jest miłość na inne pieniądz. Zmieniło to diametralnie znaczenie tego tekstu. Parafraza jest to nieznaczne przetworzenie bardzo znanego tekstu, które w dużym stopniu zmienia jednak jego znaczenie.

W Liście św. Pawła można zauważyć, że składa się on z dwóch części. Pierwsza część opowiada o człowieku, który odczuwa brak miłości. Druga jest natomiast rodzajem charakterystyki miłości. List ten jest napisany w pierwszej osobie liczby pojedynczej, co bardzo pomaga w jego interpretacji. Najpierw św. Paweł oznajmia, iż nawet jeśli znałby wszystkie języki świata i z każdym człowiekiem mógłby się porozumieć to nic by to dla niego nie znaczyło, bo nie miałby miłości. Następnie Autor listu pisze, że nawet wszystkie tajemnice świata nie wynagrodziłyby mu braku miłości. Miłość jest dla św. Pawła najważniejsza. Wiara umożliwiająca przenoszenie gór nie wynagrodziłaby braku najważniejszego uczucia, którym jest miłość. Oznajmia także, iż gdyby pomagał ludziom, lecz nie doznawałby miłości to nie miałoby sensu. Te trzy pierwsze zdania listu popierają tezę, że człowiek bez miłości jest niczym i żadne dobra świata tego mu nie zastąpią. Do jakichkolwiek dóbr potrzebna jest miłość, takie jest przesłanie tego wiersza. Część druga Listu św. Pawła charakteryzuje miłość i można zdefiniować ją jako cierpliwą i łaskawą. Z tekstu wynika, że miłość wszystko znosi i wszystkiemu ufa, lecz najbardziej ceni prawdę. Miłość jest niezniszczalna, bo pokona nawet największe kłamstwo. To skromne uczucie nie unosi się gniewem i potrafi wybaczyć wszystko. Te cechy przypisane w wierszu miłości mogą jedynie należeć do Boga lub człowieka doskonałego. Orwell w słowach św. Pawła zmienił jedynie jedno słowo miłość na inne pieniądz. Analizując tę parafrazę wszystkie cechy miłości z listu św. Pawła możemy przypisać pieniądzowi. A więc pierwsza część tekstu Orwella charakteryzuje człowieka, dla którego nic się nie liczy poza pieniądzem. Nawet gdyby posiadał ogromną moc i władałby całym światem bez pieniędzy nic by to dla niego nie znaczyło. Przepowiadanie przyszłości i pomaganie innym nie wynagrodziłoby mu braku pieniędzy. Zadowolenie i radość temu człowiekowi przynosi jedynie pieniądz i nawet władza nad wszystkimi dobrami świata nie dałaby mu takiego szczęścia, jakie daje pieniądz. W drugiej czesi utworu znajdują się cechy pieniądza. Cierpliwy i łaskawy pieniądz nikomu nie zazdrości, zniesie wszystko i wszystko przetrzyma. Nie pamięta złego i jest sprawiedliwy, co daje mu wielką moc. W utworze tym pieniądz został uczłowieczony. Posiada wszystkie dobre cechy w stopniu najwyższym, jest materią doskonałą. Z tego można wywnioskować, iż człowiek posiadający pieniądze staje się również doskonała istotą. Nie ma większej wartości niż pieniądz i bez pieniędzy żadne wartości się nie liczą. Nie zgadzam się z opisem pieniądza zawartym w parafrazie Orwella gdyż nie daje on takich możliwości, jakie są opisane w tekście. Pieniądz nie udoskonala człowieka, lecz przeciwnie robi z niego bezdusznego osobnika, który walczy tylko o jedno.

Orwell prawidłowo dobrał słowo do swojej parafrazy, bo w dzisiejszych czasach wszyscy gonią za pieniądzem a zapominają o najważniejszej w życiu miłości. Parafraza w ironiczny sposób przedstawia mentalność dzisiejszych ludzi. Od czasu napisania listu przez św. Pawła zmieniło się poczucie wartości u ludzi. Czy na lepsze? Moim zdaniem chyba nie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty