profil

“ Co to znaczy być dobrym obywatelem? „

poleca 85% 2082 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

Dla każdego człowieka pod słowem ojczyzna kryją się zupełnie inne treści. Jeden uważa, że ojczyzna to miejsce, w którym przyszło się człowiekowi urodzić, którego w takim razie z oczywistych względów, nie mógł sobie wybrać. Kto inny natomiast sądzi, iż ojczyzna nazywamy poczucie tożsamości z pewna grupa ludzi, określającą się mianem – narodu, czyli trwałą wspólnotą powstałą na gruncie losów historycznych, kultury czy też języka. Niektórzy są zdania, ojczyzna to miejsce, które uważamy za swój dom, gdzie czujemy się najlepiej i najbezpieczniej. Dla wielu słowo ojczyzna ma ogromna wagę oraz wartość, innym natomiast nie kojarzy się z czymś szczególnym.

Cyprian Kamila Norwid powiedział:
„ Ojczyzna, to wielki zbiorowy obowiązek ” inny wielki poeta był zdania, że „ Człowiek rodzi się nie dla siebie, lecz dla swej ojczyzny ” myślę, iż obaj pisarze mieli racje, wypowiadając te słowa. Podzielam również zdanie wybitnego Polaka Mikołaja Kopernika,
a mianowicie „… nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem ojczyzny
dla której życie należy poświęcić … ” . Odczucia tych wielkich ludzi podpowiadają nam,
jaki powinien być patriota, dobry obywatel.

Według mnie dobry obywatel, to człowiek pełen poświęceń oraz zrozumienia, nie tylko dla własnej ojczyzny, ale także narodu i otoczenia. Osoba taka sumiennie wykonuje wszystkie powierzone jej obowiązki.

Dobry obywatel jest uczciwy, prawdomówny, tolerancyjny i odpowiedzialny. Bardzo ważną i zarazem cenna cecha u takiego człowieka, to przede wszystkim szacunek dla swojej ojczyzny jak i jej mieszkańców. Równie ważną cnota obywatelska jest zdolność do bycia solidarnym z innymi członkami swej wspólnoty. Człowiek solidarny czuje się odpowiedzialny za tych, którzy żyją wokół niego, stara się zawsze w miarę swoich sil i możliwości pomagać im. Dobry obywatel wie, że powinien aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym oraz współpracować z innymi – pełnić ważne funkcje społeczne lub działać w obywatelskich stowarzyszeniach czy organizacjach.

Obywatel winien nie tylko znać swoje prawa i wypełniać swoje obowiązki, ale równocześnie, na co dzień, kierować się sumiennym oraz zdrowym rozsądkiem, kiedy tego wymaga konieczność, powinien umieć się samoograniczyć, czyli z czegoś zrezygnować w imię dobra większości: kolegów z klasy, wspólnoty sąsiedzkiej lub miasta. Rządzący wymagają od swoich obywateli posłuszeństwa i lojalności stosowania się do prawa co nie oznacza jednak, że świadomy obywatel ma wszystko pochwalać, biernie podporządkowywać się innym, nawet wówczas, kiedy są nimi głowy państwa.

Na co dzień spotyka się jednak wiele osób działających wbrew normom obywatelskich. Tacy ludzie nie potrafią uszanować swojego otoczenia i tego, co im ojczyzna dała. Niszczą jej kulturę, tradycje oraz symbole. Zachowanie takie jest przejawem nietolerancji wobec świata. Bunty przyczyniają się do powstania tak zwanego „obywatelskiego nieposłuszeństwa ”, czyli do działania obywateli, które naruszają otwarcie normy prawne po to, by zwrócić uwagę władz na niesprawiedliwość jakiegoś prawa i wymusić jego zmianę. Sądzę, że działania owe są społecznie szkodliwe, należy respektować prawo, a realia w sposób pokojowy zmieniać na przykład: negocjując.

Myślę, iż młodzi ludzie zachowują nieodpowiednia postawę obywatelską, gdyż nie maja autorytetu, osoby, która może służyć na przykład prawdziwego patrioty czy dobrego obywatela. Nawet znajdujący się na szczycie, głowy państwa, nie zawsze mogą stanowić wzór postępowania. Ostatnio dużo się słyszy o tym, że najwyższe organy władzy działają z myślą o sobie, a nie dla dobra państwa.

Podsumowując: dobrym obywatelem nazywamy mieszkańca danego państwa, który szanuje swoja ojczyznę oraz jej mieszkańców. Osoba zasługująca na takie miano, jest pełna poświęceń oraz wyrzeczeń na rzecz kraju, w którym mieszka. Dobry obywatel, to człowiek dbający i pielęgnujący tradycje, kulturę, a także rozwój państwa.

W maju nasz kraj wstępuje do Unii Europejskiej mam ogromna nadzieję, że będąc
w tejże wspólnocie Polacy sprawdzą się jako dobrzy obywatele. Wierzę również w to, że osoby z państw europejskich, które zetkną się, spotkają na swojej drodze Polaka czy odwiedzą nasz kraj potrafią bez oporów obdarzyć Polskę i jej mieszkańców szacunkiem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty