profil

Najwieksze zakłady przemysłowe województwa pomorskiego.

poleca 84% 2752 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Województwo pomorskie, ze względu na swoje położenie oraz rozwinięty przemysł i zaplecze kadrowe, stało się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów zagranicznych. Znaczna część produkcji przemysłowej Polski jest wytwarzana w Regionie Gdańskim. Większość ludności regionu jest skoncentrowana w aglomeracji Trójmiejskiej, tworzonej przez miasta: Gdańsk (470 000), Gdynia (250 000), Sopot (50 000), co stanowi dodatkowy pozytywny czynnik dla potencjalnego inwestora.

W regionie działa ponad 1800 firm z udziałem kapitału zagranicznego. Największym inwestorem w regionie jest amerykański International Paper, który w Kwidzynie zainwestował ponad 320 mln USD. Również w Kwidzynie produkcję telewizorów ulokował Philips. W pomorskim amerykański koncern Flextronics, działający w sektorze teleinformatycznym, rozbudowuje w Tczewie kompleks siedmiu zakładów produkcyjnych i badawczych. Nordea - skandynawska grupa finansowa - rozwija swoją działalność w Polsce w oparciu o firmy z siedzibą w Gdyni: Nordea Bank Polska SA i Nordea Finance. W sektorze ubezpieczeniowym w Grupę Ergo Hestia z Sopotu zainwestowały Re Munich i Drezdner Bank. Z kolei w największej firmie energetycznej w Polsce północnej: Zespole Elektrociepłowni Wybrzeże SA inwestorami zostały francuskie koncerny Elecricite de France i Gas de France International.

Na Pomorzu szybko rozwija się sektor high-tech. Zaawansowane technologie reprezentują w Trójmieście: giełdowy Prokom Software SA i Wirtualna Polska (jednym z udziałowców jest Intel) - właściciel drugiego co do wielkości polskiego portalu internetowego. Wzdłuż granic Gdańska, w pasie od Straszyna do Rębiechowa, tworzy się pomorska "dolina krzemowa". Tu swoje siedziby posadowiły firmy: DGT (centrale telefoniczne), Young Digital Poland (udziałowcem jest fiński WS OY) - wytwórca oprogramowania multimedialnego. W Gdańsku znajduje się również ośrodek badawczo-rozwojowy Intela. W branży farmaceutycznej w Starogardzie Gdańskim działa jeden z największych w Europie Centralnej i Wschodniej producentów leków - Polpharma SA.

Szczególne preferencje dla potencjalnych inwestorów przemysłowych stwarzają dwie działające na terenie województwa pomorskiego specjalne strefy ekonomiczne (SSE): Pomorska SSE SA i Słupska SSE SA. Strefy oferują bardzo atrakcyjne warunki podatkowe dla inwestorów. Pomorska SSE SA poszukuje inwestorów zainteresowanych rozpoczęciem działalności w branży elektromaszynowej, produkcji materiałów budowlanych oraz branż high-tech. Słupska SSE zainteresowana jest inwestycjami w branżach: elektromaszynowej i elektronicznej, przetwórstwa rolno-spożywczego i rybnego, tworzyw sztucznych, drzewno-meblarskiej i skórzanej.

Bardzo duże znaczenie w województwie pomorskim ma również Rafineria Gdańska S.A. Jest to drugi co do wielkości w Polsce zakład produkcji paliw płynnych z ok. 20-proc. udziałem w rynku. Jednak o rozwoju regionu pomorskiego w dużym stopniu decyduje sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W województwie pomorskim zarejestrowanych jest około 190 tys. podmiotów gospodarczych. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców plasuje to województwo pomorskie pod względem liczby spółek prawa handlowego na drugim miejscu w Polsce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty