profil

O zachowaniu się przy stole

poleca 85% 1458 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utwór Przecława Słoty „O zachowaniu się przy stole” ma też drugi tytuł: „O chlebowym stole”. Pochodzi z XV wieku. Należy do średniowiecznej literatury świeckiej. Uchodzi za pierwszy średniowieczny podręcznik zwyczajów i zachowań. Głęboko osadzony w epoce, oznacza to iż widoczny jest wpływ Teocentryzmu, który jest wyrażony apostrofami do Boga i Matki Boskiej. W wierszu zawarte są porady na temat właściwego zachowania przy stole, które są przekazane za pomocą satyry.

Zdaniem Przecława Słoty gość siadający do stołu nie powinien się rozpychać i skupić się nie tylko na jedzeniu, ale także rozmowie ze współbiesiadnikami. Jedząc powinien pamiętać o innych, nie wyjadając wszystkich najsmaczniejszych kąsków. Nie powinien wybrzydzać i samodzielnie sięgać, po zbyt daleko umiejscowione potrawy, tylko poprosić kogoś o ich podanie. Autor nie ominął właściwego zachowania wobec kobiet. Mężczyźni powinni damom usługiwać przy stole, miało im to zapewnić łaskawość Matki Bożej. W tekście są także porady dla pań. Kobieta nie powinna siadać do stołu z brudnymi rękoma, a podczas jedzenia powinna brać małe kęsy lecz z dużą częstotliwością, aby móc najeść się do syta.

Wiersz Słoty jest przykładem przemian zachodzących w średniowieczu-podejmuje temat świecki. Jest na pograniczu renesansu, ponieważ obejmuje aspekty życia na ziemi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury