profil

Środki artystyczne w "Chłopach" W. S. Reymonta

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-18
poleca 83% 2917 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wskaż środki artystyczne typowe dla ekspresjonistycznych i impresjonistycznych sposobów obrazowania we fragmentach, "Chłopów" W.S.Reymonta.

Władysław Reymont doskonale znał środowisko wiejskie, a więc i jego przyroda stanowi ona tło dzielących się w powieści "Chłopi" wydarzeń. Przyroda w utworze jest odkryta, powszechnie widziana. Zmienia się wraz z przemijającymi porami roku. W literaturze i sztuce w okresie pisania "Chłopów" impresjonizmem ustępował espresjonizmowi. W opisach przyrody w tej powieści obydwa te kierunki znalazły odbicie impresjonizm preferował dynamikę, ruch. Pojęcia te miały wywołać wrażenie, ale o mniej trwałości, przemijające.Pisząc o zachodzącym słońcu, autor wprowadza epitet czerwone (słońce). Przyrównuje je do "kadzi roztopionego żelaza, z której buchały krwawe wrzątki". Z czerwienią słońca mocno kontrastowały "czarne dymy".

Impresjonizm podkreślał wyrazistość pojęć.Kolory były ostre, przedmioty o kształtach nie rozmytych.

Teraz przeanalizuję fragment opisujący budzący się do życia dzień na początku wiosny.Wybrałam z niego następujące epitety:
drętwa (ciekawość, pośpine (drzewa), modrawa, oroszała (plachta, zburzone (mleko), czerwone (zorze, szare(pola) przesiąkł (rosą), rozgorzałe(zorze) omdlała (szarość) ogromna, złocista, ogorzała (tarcza słoneczna), czarne (bory). Są to wybrane epitety. Jest ich więcej, ale te powinny wystarczyć. Epitety te przemawiają do wyobraźni czytelnika ze względu na ostrość, naturalność kolorystyki.

PORÓWNANIA:
"Kwietniowy dzień dźwigał się leniwie z legowisk mroków i mgieł jako ten parob, któren legł spracowany..."

KONTRAST:
Słońce-czarne bory
omdlała sarość-głos skowronkowy (kontrast akustyczny)

DYNAMIKA:
"Mdły zakolebotały nagle, ..."....wyrwał się gdzieś z roli, zatrzepotał skrzydłami...."

Neologizmy, także wzorowanie na mowie ludowej:ozwierał, ruchający, wyleniać się (wynurzać się z nocy)
Wszystkie te środki miały wywołać efekt, poruszyć wyobraźnię czytelnika, potem w niej przeminąć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta