profil

Krew

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Budowa krwi

swoista, płynna tkanka łączna krążąca w układzie krwionośnym kręgowców; złożona z płynnego osocza i krwinek: erytrocytów, leukocytów, trombocytów (u ssaków płytki krwi); dostarcza tkankom tlen, odbiera dwutlenek węgla, rozprowadza substancje odżywcze i hormony, odprowadza szkodliwe metabolity, bierze udział w reakcjach odpornościowych organizmu.

Funkcje krwi

krew, plynna tkanka, krążąca w ukladzie naczyn kwrionosnych. wraz z limfą, plynem miedzykomorkowym oraz plynem mozgowo-rdzeniowym tworzy srodowisko wewnetrzne ustroju. Krew sklada sie z osocza i zawieszonych w nim elemntow-krwinek. Ilosc krwi u vzlowieka wynosi 5,5-5 l.W ustroju krwi pelni wiele funkci: transportuje do tkanek tlen pobierany w plucach i odprowadza z taknek do pluc dwutlenek wegla; transportuje substancje odzywcze wchlaniane w przewodzie pokarmowym, substarty przemian komorkowych uwalniane do krwi w roznych tkankach oraz witaminy i homony; odprowadza do narzadow wydalniczych (nerek, gruczolow potowych i jelit) zbede lub szkodliwe substancje chemiczne; pelni wazne funkcje obronne dzieki zawarym w niej enzymom rozkladajace rozne substancje chemiczne przez dzialanie przeciwcia oraz dzieki wlasciwosciom fagocytarnym-krwinek bialych, krazenie krwi umozliwia wyrownanie tempa w ustroju, spelnia zatem wazna role w regulacji cieploty ciala. Dla parwidlowejczynnosci wszystkich tkanek bardzo wazne znaczenie ma zachowanie rownowagi fizyczno-chemicznej; jest to podstawowy element homeostazy; rownowaga ta jest utrzymana dzieki wspoldzialaniu szerego ukladow regulacyjnych.

Rodzaje krzepniecia krwi

Krew , która wypływa z naczynia krwionośnego , po pewnym czasie zmienia swą konsystencje płynną na galaretowatą. Tę zmiane konsystencji krwi nazywamy krzepnieniem. We krwi krążącej w organizmie znajduje się substancja białkowa zwana PROTROMBINĄ.

W organizmie uszkodzenia tkanek , połączonego z krwawieniem , wyzwala sie z tkanek lub z płytek krwi enzym tromboplastyna [inaczej trombokinaza] , który w obecnosci wolnych jonów wapnia przekształca protombinę w trombinę.

Trombina działa na ciało białkowe, stale obecne w krwi - fibrynogen , przekszatłcajacy się pod jej wpływem z postaci płynnej w stałą. W tym momencie wytrącają się z fibrynogenu nitki fybryny , które tworzą w wylanej krwi coraz gęstszą siateczkę [włóknik]. W oczkach gęstej siateczki fibrynowej więzną elementy upostaciowane krwią i osocze = co powoduje, że krew skrzepła ma galaretowatą konsystencję

Proces krzepnienia można zahamować np. przez chemiczne zobojętnianie wolnych jonów wapnia dodaniem do krwi pobranej cytrynianu sodu. Innym ciałem chemucznym hamującym krzepnienie krwi jest heparyna , wyodrębniona z wątroby . Jej działanie jets inne niż cytrynianu poniewaz nie dopuszcza ona do krzepnienia

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty