Przydatność 40%

Świat bogów i ludzi w mitologii

Autor: Ola:)

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Mit jest opowiescia , która przedstawia i organizuje wierzenia dawnej spolecznosci, próbuje dac odpowiedz na pytanie o pochodzenie czlowieka i swiata. Mity tworza wiez spoleczna, przyblizaja obyczaje i tradycje starozytnego czlowieka. Pelnily one funkcje poznawcze, umozliwiajac interpretacje zjawisk przyrody i swiatopogladu. Sa podstawa wierzen religijnych.
Na poczatku mity byly przekazywane z pokolenia na pokolenie (forma ustna). Dopiero pózniej zostaly one spisane i posegregowane. Jednym z glównych zbiorów jest „Mitologia Jana Parandowskiego ”. Dowiadujemy sie z niej o spolecznosci starozytnych Greków. Mity zawarte w tym zbiorze opowiadaja nam historie wiary . W mitologii greckiej wystepuje politeizm, czyli wiara w wielu bogów, którzy posiadaja nadprzyrodzone cechy. Mity pelnily kilka zasadniczych ról w zyciu Greków :

*Poznawcze - dawaly one ludziom tamtej epoki szanse zrozumienia zjawisk przyrodniczych, z którymi mieli oni bezposredni kontakt.

*Mity ksztaltowaly swiatopoglad, dawaly mozliwosc wyjasnienia zjawisk spolecznych i rytualów zwiazanych z wiara. To wszystko stanowilo wzmocnienie wiezi spolecznej i wiezi sakralnej, która wyrazala kulty bogów i ukazywala obrzedy z tym zwiazane.

*Postaci bogów, herosów lub nawet zwyklych ludzi przedstawialy rózne archetypy, które ukazywaly cechy rzeczywistych ludzi. Na przyklad postacie Zeusa i Kronosa przedstawiaja rywalizacje miedzy ojcem a synem. Zachowanie Ikara obrazuje nam nieposluszenstwo wobec rodzica i ciekawosc swiata.

Prawie kazda postac w mitologii ukazuje nam model zachowania sie ludzi.

Czy swiat ludzi i swiat bogów w mitach greckich jest naprawde nierozerwalnie powiazany ze soba ? Czy ludzie i bogowie sa od siebie zalezni ? Moim zdaniem tak. Mysle, ze te dwa swiaty nie mogly by istniec osobno. Swiat ludzi jest w ogromnym stopniu zalezny od bogów. Ingeruja oni w ludzkie zycie. Ludzie ze swoimi problemami przychodzili do bogów, z nadzieja, ze jako istoty stojace ponad ludzmi pomoga im rozwiazac spory i nieporozumienia. Ludzie i bogowie przyjaznili sie. Czesto ludzie byli zapraszani na uczty olimpijskie, gdzie rozkoszowali sie ambrozja, dajaca wieczna młodosc jak i innymi niebianskimi potrawami. Lecz niekiedy zdarzało sie tak, że ludzie zdradzili tajemnice, ktore przypadkiem usłyszeli znajdując sie na przyjęciach u bogów i zostali surowo ukarani ( np: Syzyf )

Bogowie greccy dzielili sie na wyzsze i nizsze klasy, a w kazdej z nich toczyla sie walka o wladze. Niektóre bóstwa towarzyszyly czlowiekowi podczas róznych uczt i zabaw. Byl wsród nich Dionizos - bóg zycia i winnej latorosli, uwielbiajacy nad wszystko rozrywki i wino. Oprócz niego nalezaly do nich równiez Euterpe - zajmujaca sie liryka, Taleia - komedia. Inna ceniona boginia byla Demeter - boginka zycia i urodzaju. Najwiecej czasu z ludzmi spedzila Atena, która uczyla Greków róznego rodzaju rzemiosla oraz Afrodyta która uszczesliwiala ludzi dajac im milosc.

Świat ludzi był zalezny od swiata bogow,a dokladniej losy ludzkie zalezaly od bogow i przeznaczenia. W przeciwienstwie do bostw czlowiek byl smiertelny.Niezwyklym faktem bylo to, ze bogowie olimpijscy udawali sie na Ziemie, aby zaznac rozkoszy ze smiertelnymi kobietami. Z tych zwiazków rodzili sie zazwyczaj potezni i przerastajacy swa sila zwyklych ludzi herosi. Umierali oni jednak mlodo, poniewaz byli oni przesladowani przez zazdrosne zony bogów(Jednym z nich byl Herkules - syn Zeusa i królowej Alkmeny. Z pomoca innych bogów udalo mu sie uniknac smierci z reki zony wladcy Olimpu -Hery. Jednak jego zycie bylo przepelnione ciezka praca, bólem i walka, aby w koncu mógl stac sie mieszkancem swietej góry)

Sylwetki bogów i ludzi byly bardzo podobne. Bóstwa charakteryzuja sie tymi samymi cechami co ludzie. Byli zazdrosni, czego dowodem jest spór Afrodyty, Ateny i Hery o jablko z napisem „ Dla najpiekniejszej ”, które rzucila bogini niezgody Eris. Byli zawistni i zadni wladzy np. w micie o „Narodzinach swiata” czytamy, ze Kronos chcac uniknac przeznaczenia, pozera swoje dzieci, aby nie stracic wladzy. Ale nie mozna mówic jedynie o zlych cechach, poniewaz posiadali i te dobre, których bylo znacznie wiecej.

Te dwa swiaty sa czesto okreslane zdaniem „Bogowie jak ludzie - ludzie jak bogowie”. wypowiedzenie to okresla bohaterów mitologii. Prezentuje ona bogów greckich, którzy sa ogromnie podobni do ludzi - maja te same pragnienia i namietnosci, rywalizuja o wzgledy Zeusa, zazdroszcza sobie, dokonuja zemsty, kochaja i nienawidza. Bogów greckich mozna przekupic, mozna wplynac na ich decyzje. Bogowie pod wzgledem etycznym nie przewyzszaja ludzi, nie ma miedzy nimi wielkiej róznicy - bogowie sa tacy jak ludzie, a ludzie moga byc tacy jak bogowie.

W mitologii to co niejasne, chwiejne, nieokreslone otrzymuje wyraz i ksztalt. Przy tym wyraz ten zostaje przeksztalcony w fabule i uzyskuje motywacje w postaci bogów uosabiajacych sily natury czy oblicza duszy czlowieka. Przybliza legendarnych bohaterów, bogów jako istoty bliskie i podobne czlowiekowi. Dzieki mitycznym formom myslenia wszelkie problemy wiazace sie z zagadnieniami niezrozumialymi zostaja wyjasnione i przyblizone zwyklemu czlowiekowi.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 37
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy