profil

Charakterystyka Antygony

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-10
poleca 85% 250 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Antygona była córką Edypa i Jokasty, siostrą Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa, siostrzenicą Kreona jej przeciwnika) oraz narzeczoną Hajmona ( syna Kreona i Eurydyki). Pochodziła z rodu Labdakidów.

Główna bohaterka dramatu Sofoklesa Antygona uważała, że prawa boskie są ważniejsze niż ludzkie, dlatego popadła w konflikt z Kreonem głównym wodzem Teb, który za to, że pochowała swego brata Polinejkesa, choć Kreon zabronił tego robić, została skazana przez niego na śmierć. Pochowanie brata wbrew woli władcy świadczy o odwadze Antygony oraz o wierności nakazom religijnym. Na sądzie przed Kreonem była dumna, nieugięta, niezłomna i zdecydowana, otwarcie wyznawała swoje ideały, krytykując prawa Kreona. Świetnie to widać we fragmencie: Niczym on nie ma nad moimi prawa.

Antygona była idealistką, jej prawa były dla niej ważniejsze niż prawa Kreona, jedyną osobą która sprzeciwiła się zakazowi Kreona. Była więc buntownikiem, wiedząc iż może nawet stracić swe życie, pochowała brata przez to niewątpliwie musiała go bardzo kochać. Antygona postępuje według własnego systemu wartości prawa boskiego, postępuje samowolnie, wbrew nakazom władzy ludzkiej. Antygona była porywcza i impulsywna.

Moim zdaniem Antygona jest pozytywną postacią. Przytoczę tu słowa, z którymi się całkowicie zgadzam: Żyć wedle swych chęci lub wcale nie żyć (F. Nietzsche). Myślę, że świetnie obrazują postawę Antygony, która chciała żyć własnymi ideałami (zgodnie z nimi), dążyła by je osiągnąć, licząc się ze śmiercią, na którą została później skazana. Inne słowa w podobny sposób mogą nawiązywać do postawy Antygony i decyzji o pochowaniu brata wbrew zakazowi władzy: Ta mała cząstka którą mi zabieracie stanowi istotę mojej wolności jest wszystkim (M. Bakunin). Tą cząstką była dla Antygony niemożność pochowania brata, którą zabrały jej prawa. Obrzęd ten był dla niej najważniejszy, gdyż nawet pod presją śmierci wykonała go (znaczył dla niej więcej niż jej własne życie). Tu przytoczę kolejne słowa: Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach (Dezerter) i Nie jestem szalony, interesuje mnie wolność (J. Morrison), te pierwsze określają między innymi odwagę Antygony, która nie bała się postąpić wbrew nakazom władz. Moim zdaniem Antygonę właśnie interesowała wolność, chciała żyć wedle własnej ideologii. Wolności dla niej byłaby możność pochowania brata.

Uważam, że każda jednostka powinna żyć tak, jak tego sama chce, a nie jak jej dyktuje prawo. Posłużyłem się tu słowami o wiele teraźniejszymi niż Antygona, ale uważam, że świetnie obrazują sytuacje i postawę Antygony. Jestem zdania, że Antygona była pozytywną postacią, ponieważ dążyła do wolności i nie dała się układać prawu i nakazom ludzkim. Chciała żyć wedle własnych ideałów.

Ocena: 4+
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty