profil

Rośliny rekultywacyjne

poleca 84% 2802 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utrzymywane w stanie żywym i rozmnażane gatunki roślin, pochodzące głównie ze stanowisk naturalnych w kraju i innych części świata, stanowią bogate źródło genotypów wykorzystywanych w badaniach podstawowych i aplikacyjnych różnych specjalności. Szczególnie jest to cenny materiał badawczy dla poszukiwań genotypów roślin zdolnych do wegetacji w ekstremalnie trudnych warunkach środowiska zdegradowanego działalnością człowieka jak np. hałdy odpadów kopalni węgla i innych minerałów, składowiska popiołów, fosfogipsów i innych pozostałości przemysłowych wymagających rekultywacji

· Kolekcja wieloletnich traw i bylin dwuliściennych utrzymywana w stanie żywym posiada ogromną wartość dla badań naukowych oraz dla hodowli odmian przeznaczonych do rekultywacji gruntów bezglebowych, gleb zdegradowanych oraz gruntów ornych czasowo wyłączonych z produkcji.

· Gatunki egzotyczne, pochodzące z odmiennych stref klimatycznych mogą być szczególnie cenne dla biologicznych metod oczyszczania i utylizacji ścieków i odpadów komunalnych oraz zagospodarowanie stanowisk bezglebowych.

· W szacie roślinnej naszego kraju występuje jeszcze wiele gatunków dziko rosnących, które po naukowym opracowaniu i zabiegach hodowlanych, mogą stanowić wartościowy materiał do zazielenienia hałd odpadów węglowych i innych składowisk odpadów.

· Trawy stanowią najbardziej urozmaiconą genetycznie grupę roślin i z tego względu mogą być wykorzystane do rekultywacji bardzo różnych stanowisk zdewastowanych przez przemysł i gospodarkę komunalną.
Rośliny rekultywacyjne nadają się do umacniania brzegów rzek i innych cieków wodnych, rekultywacji zamkniętych wysypisk śmieci komunalnych, utrwalania skarp autostrad oraz do rekultywacji terenów zdewastowanych.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta