profil

Hutnictwo i przemysł elektromaszynowy w Polsce

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W przemyśle metalurgicznym w Polsce zatrudnionych jest ok.150 tys. osób, pracujących w 40 zakładach hutniczych. Większość hut zlokalizowana jest na południu. Hutnictwo żelaza w naszym kraju opiera się wyłącznie na importowanych surowcach, głównie z Ukrainy, Rosji, Brazylii oraz Szwecji.
Największym kombinatem metalurgicznym jest Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej. Ten przemysłowy gigant zatrudnia ponad 20 tys. osób i wytwarza prawie połowę produkowanej w kraju stali.
Rozwój hutnictwa miedzi(polskie złoto) związany jest z zagospodarowaniem w latach 60. potężnych złóż tego kruszcu w okolicach Lublina i Głogowa. Krajowe rudy miedzi zawierają domieszki innych metali, np. złota, srebra, kobaltu i ołowiu.
Wydobycie i przetwórstwo rud cynku i ołowiu koncentruje się na Wyżynie Śląskiej. Jedyna w Polsce huta aluminium w Koninie przetwarza rudy glinu, tzw. boksyty, sprowadzane z Węgier i Francji.
Przemysł elektromaszynowy zatrudnia ok. 900 tys. pracowników, co stanowi 6% osób czynnych zawodowo.
Na liście 500 największych polskich przedsiębiorstw blisko 100 zakładów reprezentuje przemysł elektromaszynowy. Są to m.in.: stocznie, fabryki samochodów, urządzeń energetycznych, kabli, silników i maszyn, sprzętu AGD i RTV, maszyn budowlanych, taboru lotniczego, naczyń i opakowań oraz ciągników i rowerów.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta